Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vojenský „ptáček“ zdárně vylétl

Česko

Bezpilotní raketoplán, který už krouží kolem Země, je součástí utajovaného projektu letectva USA

Z Floridy odstartoval prototyp unikátního bezpilotního raketoplánu. Podle spekulací by měl v budoucnu sloužit vojenským účelům.

MYS CANAVERAL / PRAHA Jako je to při podobných příležitostech obvyklé, vše ve čtvrtek začalo standardním odpočítáváním: deset, devět, osm...

A pak přesně v 19.52 místního času se z vesmírného střediska na Floridě k premiérovému zkušebnímu letu na nosné raketě vydal bezpilotní miniraketoplán X-37B. Pozoruhodné je to hned z několika důvodů. X-37B představuje například vůbec první americkou bezpilotní vesmírnou loď, která se samostatně vrátí a přistane.

Zatím není jasné, kdy se tak stane. Robotický koráb ale může ve vesmíru vydržet až devět měsíců. Dosednout zpět na zem by měl na jedné ze základen v Kalifornii.

Kromě toho raketoplán obklopuje značné tajemství. Známé jsou sice jeho technické parametry, ale záhadou je, k jakému účelu by v budoucnu měl sloužit. Nejasné jsou i náklady na projekt. K dohadům přispívá také to, že letoun s celým názvem X-37B Orbital Vehicle vyvinulo letectvo americké armády. Program X-37 zahájila v roce 1999 NASA, v roce 2004 ho však předala Pentagonu, díky čemuž je možné projekt utajovat.

Na veřejnost již ale proniklo to, že vesmírný letoun měří na délku téměř 8,9 metru, rozpětí křídel činí téměř 4,6 metru a při startu vážil zhruba pět tun. Jak napsaly agentury, jestliže raketoplány byly přirovnávány k velkým kamionům, X-37B se dá spíše přirovnat ke sportovnímu autu.

„Je mnoho rozdílů mezi našimi zkušenostmi s raketoplány a tímto ptáčkem,“ uvedl již dříve Gary Payton z amerického letectva. Jen namátkou. Zatímco raketoplány mají palivové články, pohonným zdrojem jejich bratra jsou solární panely a baterie. Americké letectvo obecně po startu pouze prozradilo, že prvotním cílem zkušebního letu bylo zjistit, zda letoun i jeho systémy fungují správně.

Využitelný jako satelit Někteří experti se ale obávají, že X-37B může znamenat přenesení zbrojení do vesmíru. Účelem miniraketoplánů může například být vývoj podpůrných bojových a zbraňových systémů.

„Tento start umožní poskytnout našim bojovým stíhacím letounům schopnosti, které budou potřebovat v budoucnu,“ připustil pouze Andre Lovett z kosmického programu amerického letectva. Vesmír pro americkou armádu již dlouho představuje pole eminentního zájmu. Nový letoun by tak pro ni v mnoha ohledech mohl znamenat splněný sen. „Pokud se naplní spekulace, mohl by to být řiditelný satelit. Bylo by ho možné například nechat potulovat nad tchajwanskou úžinou a mohl by tak uniknout pokusům o sestřelení,“ řekla BBC v souvislosti s X-37B strategická odbornice Joan Johnsonová-Freesová. „Mohl by dělat spoustu věcí, které dosud byly fikcí,“ dodala.

Podle ní se však teprve uvidí, zda zkušební let i celý projekt má smysl. „Pokud ano, tak budou pokračovat. Jinak to bude jeden z těch experimentálních pokusů, které nikam nevedou,“ podotkla. Podle plánů by příští rok do vesmíru měl vyletět již druhý prototyp.

Autor: