13. listopadu 2007 22:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Dánsku: Pravice těsně vede

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Graf-pokles | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf-pokles | foto: Reprofoto

KODAŇ Vládní koalice pravého středu premiéra Anderse Fogha Rasmussena podporovaná krajní pravicí míří k těsnému vítězství v předčasných volbách v Dánsku. Vyplývá to z prognóz vypracovaných z částečných výsledků. Opozice vedená sociálními demokraty na koalici ztrácí 8 mandátů.

Po sečtení 44 procent hlasů by podle prognózy rozhlasu DR nynější koalice premiérovy Liberální strany Venstre (VLP) a Konzervativní lidové strany (KF) spolu s krajně pravicovou Dánskou lidovou stranou (DF) získaly 89 míst ve 179členném zákonodárném sboru. K dosažení nadpoloviční většiny by jim tak chyběl jeden hlas.

Zřejmě bude potřebovat hlasy nedávno založené centristické Nové aliance (NA) vedené Dánem syrského původu Naserem Khaderem, která směřuje k pěti místům v parlamentě.

Opozice vedená sociálními demokraty by podle prognózy získala 81 mandátů. Vše tak zatím ukazuje na to, že Rasmussen se stane již po třetí premiérem.

Pokud by se při formování vlády opíral i o Novou alianci, mohlo by to vyvažovat vliv Dánské lidové strany. Khader, který kdysi snil o tom, že se stane palestinským ministrem zahraničí, již dříve řekl, že chce zmenšit vliv, který má předsedkyně DF Pia Kjärsgaardová na Rasmussena.

DF je známá ostrou protiimigrantskou rétorikou a měla klíčový vliv na vytváření přísných přistěhovaleckých zákonů. Premiér mohl uspořádat parlamentní volby až v únoru 2009. Vyhlásil je ale předčasně před třemi týdny ve snaze využít popularity své koalice těžící ze
silné ekonomiky a nízké nezaměstnanosti. Hlavními volebními tématy byly kromě  přistěhovalectví také sociální zabezpečení a daně.

Khader a Kjärsgaardová byli klíčovými postavami během loňských nepokojů vyvolaných karikaturami proroka Mohameda v dánských novinách. Zatímco strana Kjärsgaardové tvrdila, že krize ukázala střet islámských tradic se základy dánské společnosti, Khader vytvářel uskupení umírněných muslimů jako protiváhu islamistům.
Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz