Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Volby v Indii? Kandidují i politici obvinění z vraždy, popisuje indolog

Vraždy

  6:30
PRAHA - "V parlamentu státu Uttarpradéš zasedal člověk, který byl obviněn ze zhruba čtyřiceti případů, z nichž polovina byla obvinění z vraždy." Není to ale prý nic neobvyklého, mnozí politici kandidují do parlamentu i z vazby, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz indolog Zdeněk Štipl z Ústavu jižní a centrální Asie Univerzity Karlovy. Téma sexuálního násilí je navíc ve volbách zcela marginální. "Je lepší o tom nemluvit. Politici vědí, že to sami nevyřeší," říká.

Indický premiér Naréndra Módí. foto: Reuters

Lidovky.cz: V Indii začaly největší volby na světě. Pro 814,5 milionu oprávněných voličů se otevřel milion volebních místností. Je jejich příprava v něčem specifická?
Důležitá je například otázka bezpečnosti. Vrchol nastane, až půjde k volbám nejlidnatější stát. Během jednoho dne dorazí hlasovat zhruba sto až sto padesát milionů lidí. Každý z 28 států Indie je rozdělen do desítek distriktů, tedy nejmenších jednotek, a co jeden distrikt, to jeden poslanec, který jde do parlamentu. A z logistických důvodů se to rozdělilo podle klíče, který určí volební komise. Pokud je to malý stát, půjdou volit všichni najednou, ale pokud to jsou lidnaté státy, jsou rozsekané do menších oblastí.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: V Indii probíhá hlasování na většině míst elektronicky. Je to další usnadnění pro manipulaci, například v odlehlých himalájských oblastech?
V tomhle je Indie poněkud napřed. Elektronické volby zde probíhají už od roku 2002. Elektronické hlasovací zařízení je taková tabule se zvonky, na kterých je nejen nápis politické strany, ale pro negramotné lidi jsou tam také obrázky. Volič přijde za plentu a místo obálky je tam tato tabule.

Volič přijde k urně a zmáčkne tlačítko kandidáta, kterému chce dát hlas.

Lidovky.cz: Analytici tvrdí, že tyto volby jsou nejvýznamnější za poslední desetiletí. Zároveň se očekává jasný propad vládního Indického národního kongresu. Čím to je?
Těch faktorů je celá řada. Předchozí volby byly v roce 2009 a předtím 2004, a v obou volbách zvítězil Indický národní kongres. Když řeknu, že ta strana zvítězila, tak to neznamená, že je sama schopna sestavit vládu. Pro představu, zatímco v Čechách máme v koalici tři strany, tak v Indii vytváří koalici třeba 19 stran. Indický vládní kongres byl tedy největší politickou silou, ale vládl v koalici.

Lidovky.cz: Proč tedy Indický národní kongres podle všeho propadne?
V tom jsou tyto volby poněkud výjimečné. Indie měla poměrně slušně našlápnuto na velký ekonomický růst, někde čísla dosahovala až k deseti procentům. Poslední dva roky to ale rapidně kleslo na 4,7 procent. Pořád je to růst, ale jsou to menší čísla, než byli lidé zvyklí. Také po roce 2000 se občanům slibuje, že se Indie promění v ekonomickou velmoc. To se zatím nestalo a ani se to v dohledné době nestane. Určitou vinu na zpomalení růstu má Indický národní kongres, který nedokázal dostatečně dobře reagovat na ekonomický vývoj globálního světa. Je pomalý v prosazování zásadních ekonomických změn. Tyto volby jsou jednoznačně o ekonomickém směřování Indie.

Všeobecně se očekává velká prohra Rahúla Gándhího, kandidáta vládního Indického národního kongresu.

Lidovky.cz: K moci se naopak téměř jistě dostane hinduistický nacionalista Módí. Čím nalákal voliče?
Indická strana lidová, hlavní opoziční strana, je strana nacionalistická, zastává zájmy především kastovních hinduistů. Módí je mimořádně zajímavá postava a dost klíčová osoba posledních let. Je hlavním ministrem státu Gudžarát u hranic s Pákistánem, takový malý lokální premiér. Tento stát pod jeho vedením jde výrazně nahoru, například pokud jde o lákání zahraničních investic, o spolupráci s indickým byznysem atd. Módí něco řekne, a ono se to tak udělá. Je zároveň mimořádný populista, dbá na svou image a vytváří kolem sebe kult osobnosti. On je úplně všude, je to taková show jednoho člověka, taková Módí mánie.

Lidovky.cz: Jeho osoba ale vyvolává obavy, a to zvláště u indických menšin. Kritici se obávají nepokojů v regionech.
Je docela dost kontroverzní politik. On byl hlavním ministrem státu Gudžarát už v roce 2002, kdy se tudy přehnalo poměrně silné mezináboženské násilí mezi muslimy a hinduisty. Módí jako radikální, až krajně pravicově smýšlející hinduista minimálně proti zastavení násilí po určitou dobu nic neudělal. Zůstává stín pochybností, že tomu nezabránil, jak by měl.

Lidovky.cz: Bouří se proti němu ale i zastánci sekulárního charakteru Indie.
Téma sekularismu je v Indii kontroverzní věc. Zatímco opoziční politici vytýkají Indickému národnímu kongresu, že mají plnou pusu sekularismu, ale to, co dělají, není sekularismus. Prosazují prý zájmy menšin, a to na úkor většiny, na úkor hinduistů. Říkají tomu pseudosekularismus. A kongres jim zase oponuje, že jsou fašisté. Takhle silná slova padají i na adresu Módího. On je opravdu autokratický vládce. Bez jeho požehnání se v Gudžarátu neudělá nic.

Lidovky.cz: Jak se v indických volbách projevuje náboženství? Slyší voliči spíše na pragmatické sliby, anebo dbají i na to, zdali kandidáti hlásají náboženské hodnoty?
Tyto volby budou i v tomto směru odlišné. Zdá se, že voliči už nebudou slyšet na velkou náboženskou rétoriku. To byla otázka spíše 80. a 90. let. Situace se proměnila. Polovina z 815 milionu voličů je pod 26 let věku. Indie tak má jednu z nejmladších populací na světě. Mladé lidi zajímají úplně jiné věci. Jestli budou mít práci, jaká ta práce bude atd. Tyto volby jsou o budoucím ekonomickém směřování země a mohou být protestem proti řadě skutečně velmi závažných korupčních afér, které jsou bohužel spojené hlavně s Indickým národním kongresem.

Lidovky.cz: Je jedním z volebních témat i násilí na ženách, potažmo sexuální násilí obecně?
Rozhodně ne, neřekl bych. Nechci to v žádném případě snižovat, je to závažná problematika, ale v Indii marginální. Násilí na ženách tam je a vždycky bylo, ale v těchto volbách se to nepodaří vymýtit. Konzervativní myšlení, že žena má podřadné místo, že žena je věc, je hluboko v lidech. Všichni ví, že je to špatné, ale je lepší o tom moc nemluvit. Politici vědí, že to sami nevyřeší. Indická policie má navíc tendenci případy bagatelizovat. Raději to zametou pod koberec, protože jim jakékoli vyšetřování přidělává práci. Obyčejní Indové se také policie velmi bojí, raději to vydrží a nechtějí se dostat do kontaktu s policií, protože jim to přináší problémy.

"Ti, kdo porušují zákon, nemohou být zákonodárci země," řekl profesor Džajdíp Čchokar z ADR. "Dříve jsme o tom měli jen ústní informace. Nyní máme důkazy, s nimiž se budou snáze podnikat patřičné kroky," dodal.

Lidovky.cz: The Guardian citoval analýzu, že až pětina kandidátů čelí trestnímu stíhání, a to dokonce z vydírání, znásilnění či vraždy. To voliči vnímají?
Voliči na to reagují. Dokud ten člověk není odsouzený, tak má právo kandidovat do voleb, je považován za nevinného. Proti některým z politiků je vedeno například třicet soudních pří, mohou to být i drobnější přečiny, někteří z nich ale kandidují do parlamentu z vazby, to je poměrně běžná věc. Indická politická scéna je docela kriminalizovaná. Například stát Uttarpradéš je populární tím, že v lokálním parlamentu zasedal člověk, který měl zhruba čtyřicet případů, z nichž polovina byla obvinění z vraždy. Ne že by on sám někoho zabil, ale byl lokálním mafiánem, který danou oblast řídil. A musel bojovat s konkurencí.

Lidovky.cz: Jak je na tom Indie a ovlivňování výsledků voleb?
Volby v Indii jsou považovány vždycky za regulérní. Ze strany pozorovacích komisí jsou hodnoceny bezproblémově. Spíš tam může docházet k machinacím v tom smyslu, že lídr strany voličům něco slíbí. Ve všech velkých městech se v těchto volbách zvýšily kontroly klíčových politiků, jestli nepřeváží velké množství peněz, aby si koupili hlasy. Ale může to být i tak, že jim slíbí, že když se dostanou do parlamentu, tak všem dají jízdní kola. Před dvěma lety se jeden lídr dostal do parlamentu se slibem, že všichni mladí do 22 let dostanou laptopy. Oblíbeným slibem velkých partají například je, že farmáři budou mít elektriku zdarma. Je to úplatek, nebo to není úplatek? To je těžké posoudit, ale k jiným volebním machinacím tam nedochází.