8. listopadu 2007 9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Pákistánu se odkládají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse

ISLÁMÁBÁD Parlamentní volby v Pákistánu, plánované na půli ledna, se navzdory tlaku USA odkládají na únor. V zemi od soboty platí výjimečný stav a pokračuje masové zatýkání stoupenců opozice. V noci na dnešek bylo údajně zatčeno až 800 lidí, policejní zdroje to ale popírají.

Bhuttová ve čtvrtek oznámila, že stoupenci opozice uskuteční 9. a 13. listopadu protestní pochody proti režimu prezidenta Parvíze Mušarafa, pokud prezident do pátku nezruší výjimečný stav v zemi a nevzdá se své funkce vrchního velitele ozbrojených sil. Policie však opozici opakovaně varoval, že žádná veřejná shromáždění nepovolí.


"(Policisté) přes noc podnikli razie v domovech našich přívrženců v
Paňdžábu. Počet zatčených už jde do tisíců," uvedl dnes mluvčí Pákistánské lidové strany (PPP). Mušaraf minulou sobotu vyhlásil v zemi výjimečný stav a pozastavil platnost ústavy, což odůvodnil množícími se teroristickými útoky a vměšováním justice do politiky. Zbavil funkce řadu nezávisle smýšlejících soudců, omezil činnost soukromých médií a dal úřadům rozsáhlé pravomoci k potlačení
disentu. Opoziční skupiny již počátkem týdne oznámily, že zatčeno bylo již více než 3500 lidí, úřady přiznávají 2500 zadržených.

USA apelovaly marně
Americký prezident George Bush ve středu sdělil, že v telefonickém
rozhovoru na Mušarafa apeloval, aby rezignoval na post nejvyššího velitele ozbrojených sil. Zároveň mu prý připomněl, že parlamentní volby by se měly v zemi konat podle plánu v lednu. Podle dnešního vyjádření generálního prokurátora země, o němž informovala agentura AFP, by se parlamentní volby měly konat v únoru. Původně byly plánovány na leden.


Náměstek americké ministryně zahraničí John Negroponte však před Kongresem ve středu prohlásil, že USA nemají jinou možnost, než dál stát po boku Pákistánu, který je považován za významného spojence v boji proti terorismu. Negroponte rovněž varoval před případnými škrty ve finanční pomoci Pákistánu, protože by prý této zemi vyslaly negativní signál. 

Lidovky.cz, ČTK
  • 13Diskuse