11. prosince 2011 22:11, aktualizováno 12. 12 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v ruském satelitu Podněstří se přepočítají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hlasování - ilustrační fotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování - ilustrační fotka | foto: Shutterstock

KIŠINĚV Podněsterská ústřední volební komise dnes odložila vyhlášení výsledků nedělních prezidentských voleb kvůli "technickým nedostatkům" v protokolech o hlasování.

Podle agentury RIA Novosti mají být předběžné výsledky v tomto separatistickém moldavském regionu zveřejněny ve středu, podaří-li se do té doby prověrku odevzdaných hlasů dokončit.

"Vyhlášení předběžných oficiálních výsledků se odkládá kvůli otazníkům, které se objevily nad protokoly z řady volebních obvodů," uvedla ústřední volební komise. "Nedostatky mají čistě technický charakter, nejsou systémové," dodali sčítací komisaři.

Podle agentury Interfax na stůl volební komise dorazily četné stížnosti kandidátů i voličů, a sčítání hlasů je proto třeba v některých regionech překontrolovat.

Volbu hlavy státu v Podněstří, separatistické moldavské provincii, jejíž nezávislost nikdo neuznává, provází od samého počátku značná nervozita.

"Neposlušný" Smirnov

Republice dlouhou dobu vládl prezident Igor Smirnov, který se ale v poslední době Kremlu znelíbil. Moskva v nynějších volbách podporovala šéfa podněsterského parlamentu Anatolije Kaminského a komunistu Smirnova nabádala, aby politickou scénu opustil.

Volební frašky ruských satelitů

Volební výsledky v Podněstří pozorně sleduje Moskva, tím spíš, že nedávné prezidentské volby v další vzpurné provincii - gruzínské Jižní Osetii - skončily skandálem a faktickým dvojvládím. Podněstří je stejně jako jihoosetský režim zcela závislé na ruské vojenské a hospodářské pomoci.

Po sečtení 95 procent hlasů bylo ale dnes ráno oznámeno, že první kolo voleb nevyhrál ani jeden z nich. Vítězem se údajně stal Jevgenij Ševčuk, bývalý šéf podněsterského parlamentu. Podle médií získal přes 39 procent hlasů, zatímco Smirnov i Kaminskij zůstali o víc než deset procent hlasů za ním.

Spekulace tisku o obsazení druhého kola voleb, kam postupují dva nejúspěšnější kandidáti, ale nečekaně ukončilo oznámení, že během sčítání došlo k "technickým nedostatkům".

Jisté je zřejmě podle médií jen to, že volby jsou podle podněsterských zákonů platné, protože k urnám se dostavilo víc než potřebných 50 procent voličů.

Pruh země podél řeky Dněstru žádný stát světa neuznává a pokusy o usmíření Podněstří s Moldavskem zatím vždy skončily bez úspěchu.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse