4. prosince 2008 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Volební kampaň pražského magistrátu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

Ad LN 28. 11.: MHD zdraží nebo omezí spoje

Shora zmíněný článek uvádí, že město (Praha) si v roce 2009 přilepší o 4 miliardy Kč. To je potěšitelné jako předzvěst budoucího nárůstu blahobytu Pražanů. Pokračuje však tím, že z  rozhodnutí magistrátu obdrží Dopravní podnik v roce 2009 o celou čtvrtinu prostředků méně než v roce letošním, takže  bude muset buď omezit městskou hromadnou dopravu či změnit tarify a zpoplatnit volné jízdné pro důchodce. Takže žádný růst blahobytu se nekoná, k úhradě zvýšeného jízdného si budeme muset naopak leccos odříci – krom světelné show (umění promítané na fasády domů, chodníky či povrch Vltavy), na niž magistrát vynaloží miliony.
Slavný americký ekonom Paul.Samuelson se shoduje s Marxem v tom, že názory lidí a jejich ideologie odrážejí materiální zájmy jejich společenské a ekonomické třídy (Ekonomie, str. 835, 836). Ty určují stranu, kterou budou (nebudou) volit. Např.starobní důchodci (cca 23 % Pražanů, tj. přes 270 000 lidí)  by v případě zpoplatnění jejich volných jízdenek stranu šéfa magistrátu MUDr. Béma - ODS, ve své většině patrně nevolili. Změna tarifů patrně odradí i mnohé ekonomicky aktivní voliče (růst reálných mezd jen o 1,7 % a teď tohle), omezení dopravy jim způsobí ztráty času a tedy i peněz.
Pokud k změně tarifů a zpoplatnění volných jízdenek pro důchodce (či k omezení dopravy)  dojde,  vzroste počet voličů ČSSD a KSČM. Neboť  to, že poslední vláda ČSSD vytáhla státní dluh do výše cca 80. 000 Kč na každého občana republiky včetně kojenců, je  dávno zapomenuto a doba, kdy vláda komunistů devastovala naše hospodářství, je šerým dávnověkem, byť díky ní jsou např. naše starobní důchody  o cca 740 eur  nižší než  rakouské (rok 2007). Avšak zdražení (omezení) pražské veřejné dopravy je žhavým problémem dneška.
 Takže magistrátem způsobené  krácení prostředků na městskou hromadnou dopravu (či její omezení)  může krom snížení blahobytu Pražanů vynést víc jak 270 000 hlasů  komunistům a sociálním demokratům,  mnohde již nyní společně vládnoucím. 
Jiří Zucker, Praha
  • 0Diskuse