Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Volný trh neexistuje

Ekonomové jsou zbyteční. Ekonomická politika by měla vycházet z poznání, že naše schopnosti objektivního používání rozumu jsou omezené.

 

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Štěpán H.

8. 3. 2012 2:04
Miki
FED je akciovka, a všichni občané USA jsou chtě nechtě její klienti. Za programy na odstranění redliningu nebyly zájmy chudých nájemníků, jak se to prezentovalo, ale zájmy finančníků o větší ryto, i když uznávám, že může být težké to chápat jako důsledek liberalismu, protože zákon bankám nakazoval suplovat sociální programy, pokud chtěly fůzovat a akvírovat. Samozřejmě šlo o privatizaci a komercionalizaci části soc. systému, a pokud je mocná  centrální banka soukromá, tak je celkem jedno, jestli vládnou demokrati nebo republikáni, ona si své vylobbuje. V případě zrušení Glass-Steagall Actu(odděloval investiční a reatilové bankovnictví) o občanských, nebo státních zájmech už vůbec nemůže být řeč.Války propukají v zájmu úzké skupiny lidí, a nejde o lidové fight cluby. Spíš bych to na viděl zbrojovky a a další korporace, a snad i pro radost pár zmatených jedinců.Čína USA kupuje protože jsou na prodej. Hádejte proč můžou být lidé na prodej...
0 0
možnosti

Miki

16. 3. 2012 22:14
S tím naprosto souhlasím.
S tím naprosto souhlasím. Nicméměně privatizaci sociálního systému si představuji tak, že se bude jednat o vzájemný altruismus, nikoliv o státem dotovaný byznys.
0 0
možnosti

Miki

7. 3. 2012 9:26
USA nechudne kvůli
USA nechudne kvůli liberalizaci, ale kvůli politice FEDu, válkám a také proto že se Čína otevřela světu, takže je to opět výsledek státních zásahů.... Zdá se mi, že autor se chce sice dívat na fakta a přitom jich sám spoustu ignoruje. Hlavně sám je ekonom a vykládá o ekonomice, přičemž ale tvrdí, že ekonomové jsou k ničemu, protože nic nevědí. Tzn. není důvod se jím zabývat - sám totiž o tom nic neví.
0 0
možnosti

Bobecek

10. 3. 2012 15:30
To snad nemůžete myslet vážně
Můžete mi vysvětlit, čím by si USA pomohly, kdyby ještě víc liberalizovaly? Asi jako Klaus pomohl českým textilkám, když v 90. letech otevřel zcela český trh, když už ne přímo na přání vietnamské komunity, tak alespoň nepřímo v jejich prospěch. Přitom ignoroval riziko ilegálních (rozuměj neproclených, nezdaněných) dovozů, kterým legálně nebylo možno konkurovat. Rovněž bezbřehý liberalismus FED - zrušení Glass-Steagal Act, a tomu následující exploze sekuritizace prašivých dluhů do AAA (čti HAHAHA) dluhopisů podle Vás neměl za následek krizi 2008-2009? Liberalismus není špatný sám o sobě, ale tím, že počítá se samoregulací. Jestli Vám něco říká pojem "nepříznivý výběr", což můžeme pozorovat dnes téměř všude - od mizerného jídla v supermarketech po naši (nejen naši) politickou elitu, pak Vám asi dojde, v čem je problém liberalismu.
0 0
možnosti