8. prosince 2008 10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Voloďa Putin. Gruzín

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 276Diskuse
Matka Putina? The Daily telegraph vidí jasnou podobnost mezi Věrou Putinovou a premiérem Putinem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka Putina? The Daily telegraph vidí jasnou podobnost mezi Věrou Putinovou a premiérem Putinem. | foto: Reprofoto

TBILISI/PRAHA Ruský premiér Vladimír Putin se narodil svobodné matce Věře Nikolajevně v Gruzii. Ta se za něj kvůli ruskému útoku na Gruzii o Jižní Osetii hluboce stydí. Napsal to britský list The Daily Telegraph.

Jeho zpravodajka v Gruzii dokonce s údajnou Putinovou gruzínskou matkou, dvaaosmdesátiletou Věrou Putinovou, udělala rozhovor. První zprávy o utajovaném původu ruského lídra se ale objevily už v roce 2000. Někteří investigativní novináři, kteří byli, jak se zdá, rozuzlení záhady o Putinově rodině velmi blízko, v minulosti záhadným způsobem zahynuli. Teď se zdá, že může být záhada o matce jednoho z nejmocnějších mužů na naší planetě s konečnou platností rozuzlena. Paní Putinová totiž chce podstoupit test DNA. Otázkou je, zda svůj vzorek, potřebný k ověření příbuzenského vztahu, dodá i Putin.


Vladimir Putin.Podle novinářů skutečná matka Putina Věra Putinová žije v gruzínské obci Metechi asi dvacet kilometrů od města Gori. Celkem prý porodila deset dětí. Prvního Voloďu 7. října 1950, což se s oficiálním datem narození prezidenta neshoduje – ten se měl narodit přesně o dva roky později. O otci nechce Věra hovořit. Prý ji obelhal a přivedl do jiného stavu, i když už měl jinou rodinu. Těhotnou Věru bez skrupulí opustil. Když se pak svobodná matka seznámila se manželem, usadili se v gruzínské obci Mecheti.

Existenci malého Putina potvrzuje i učitelka v Mechetech Šura Gabinašvili. Tvrdí, že jí jistí lidé několikrát vyhrožovali, pokud by měla byť jen slovo o Vovovi někomu říci. Dlouho ho ale neučila.

Otčím ho neměl rád, a tak ho matka v devíti letech dala do Ruska k babičce a dědečkovi. Voloďa žil s prarodiči ve městě Očer v Permské oblasti, kde v dokumentech místní školy skutečně stojí, že se zde v roce 1959–1960 nějaký Putin učil a že měl gruzínskou národnost. Brzy si ho k sobě vzal bezdětný příbuzný Vladimír Spiridonovič Putin a odvezl si ho do Leningradu. Spiridonovič je také oficiálně vydáván za skutečného premiérova otce. Opravdová matka spatřila syna až v roce 1999 v televizi a hned v něm poznala svého Vovu.

Na článek v The Daily Telegraph již zareagoval představitel ruského premiéra Dmitrij Peskov, který suše odkázal čtenáře podobných „nesmyslů“ na oficiální životopis Putina. Tam se samozřejmě o žádné matce Věře nepíše. A tak by bylo možné nad celou šílenou historkou mávnout rukou, kdyby Věra Putinová nebyla tak urputná a kdyby nepůsobila jako plně normální člověk. Dokázala dokonce donutit moskevské specialisty, aby srovnávali fotografie sedmiletého chlapce Vladimíra s podobiznou premiéra . Oficiální závěr je, že jde o dvě odlišné osoby.

Smrt novinářů Přesto je něco na kauze o gruzínském původu Putina zarážející. Například se první informace o jeho gruzínské matce objevily již v roce 2000 ve tbiliském listu Alija. Pak se podobná stať zjevila v ruské agentuře Ima-Press a časopise Sobesednik. Čas od času je možné se další podrobnosti dočíst na různých internetových stránkách. Zprávu ale zveřejnil i seriózní gruzínský kanál Imedi a některé rozhlasové stanice.

O tom, že matkou Putina není Marie Ivanovna, žena Vladimíra Spiridonoviče, jak se soudí, ale Gruzínka Věra Nikolajevna, se chystal psát i slavný ruský investigativní novinář Arťom Borovik. Ovšem zahynul za podivných okolností při leteckém neštěstí. Ruský tisk byl tehdy plný dohadů o tom, že explozi stroje organizovaly tajné služby. Také italský reportér Antonio Russo zájem o Putinův původ nepřežil – jakmile zveřejnil v Itálii fotografie domnělé matky Věry, byl ve Tbilisi, kde občas pracoval, zavražděn. Vrazi nebyli nikdy dopadeni.

  • 276Diskuse


Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky