30. prosince 2008 8:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondra: Do NATO nemířím

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra | foto: Lidové noviny

PRAHA/BRUSEL Místopředseda vlády Alexandr Vondra popírá, že by měl zájem vést NATO. Jako o možném příštím generálním tajemníkovi Severoatlantické aliance o něm spekuluje list International Herald Tribune. Deník informuje o blížícím se výběru nástupce Jaapa de Hoop Scheffera a mezi pěti kandidáty uvádí i Vondrovo jméno. Současný vicepremiér pro evropské záležitosti však svoje uchazečství odmítl.

„O ničem takovém nepřemýšlím a nepovažuji to ani za reálné,“ sdělil LN Alexandr Vondra. Podle jeho slov ho potěšilo, že se vedle jména Tonyho Blaira, bývalé francouzské šéfky obrany či polského ministra zahraničí objevilo také jeho jméno, a popřel, že by kdy veřejně mluvil o zájmu vést alianci. „To není pravda, nikdy jsem nic takového neřekl. Mám naprosto jasný úkol a o ničem jiném neuvažuji,“ dodal k tomu v narážce na české předsednictví Evropské unie.

Schefferovi vyprší mandát až v červenci, výběr nového šéfa ale začne už v lednu. Podle tradice se na něm budou podílet tři služebně nejstarší velvyslanci při NATO. Mezi nimi bude i český zástupce, ambasador Štefan Füle. K Vondrovi se odmítl vyjádřit, podle něj jsou všechna jména zatím jen spekulace médií. „Příští rok se nicméně bude měnit víc postů a střední Evropa by se v nich měla najít,“ řekl jen, s tím, že výběr generálního tajemníka bude „neformální a neveřejný.“

Podle čtení aliančních diplomatů je brzká zmínka Vondrova jména a jména polského Radoslawa Sikorského tah, jak je ve skutečnosti vyřadit ze hry. Česko a Polsko si proti sobě poštvaly část aliance kvůli dohodě s USA o protiraketové obraně, nezařadit mezi kandidáty nikoho z nových zemí by nicméně nevypadalo dobře. Výběrem Čecha a Poláka se splní formální úkol, aniž by jeden či druhý měli větší šanci. Ta se nejvíc připisuje premiérovi Dánska Andersovi Foghu Rasmussenovi. Jméno vítěze se oznámí na summitu NATO v dubnu.
  • 32Diskuse
Najdete na Lidovky.cz