Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vrah zvolil elektrické křeslo místo injekce

Česko

Američan Daryl Holton zastřelil své čtyři děti. Za tento zločin mu jako odpovídající trest přišla jen poprava na křesle.

NASHVILLE Osvobodil se od démonů, kteří ho pronásledovali, řekl o smrti Daryla Holtona, který byl v noci na včerejšek v Nashvillu popraven na elektrickém křesle, jeho obhájce.

Elektrickému křeslu se řada lidí odsouzených k trestu smrti snaží vyhnout. Dávají přednost smrticí injekci, protože se obávají, že by při provedení rozsudku mohli začít hořet nebo zažít hrůzná muka pomalé smrti. Faktem je, že řada odsouzených si na elektrickém křesle ve smrtelných křečích způsobených elektrickým proudem láme kosti, zvrací nebo se pomočuje.

Holton si ale křeslo dobrovolně vybral jako odpovídající trest za svůj zločin. Tento 45letý muž na podzim roku 1997 chladnokrevně zabil čtyři své děti (tři chlapce a jednu dívku) ve věku od čtyř do dvanácti let. Chtěl je tak podle svých slov vysvobodit z péče jejich matky alkoholičky, která je měla fyzicky týrat. Holton, který svůj čin označil za morální poslání, své děti nejprve vzal do zábavního parku a koupil jim hamburgery.

Když se vrátili domů, odvedl je do garáže, kde jim zavázal oči s příslibem vánočního překvapení. Jedno dítě po druhém poté puškou zabil, prostřelil jim srdce. Psychologové, které k soudu povolal prokurátor i obhájce, vypověděli, že Holton byl v té chvíli při smyslech, trpěl „jen“ hlubokou depresí. Experti rovněž uvedli, že v Holtonově rodině došlo k sebevraždě.

Holton s trestem smrti okamžitě souhlasil, vzepřel se přitom snaze svého obhájce, který pro svého klienta požadoval popravu injekcí. Křesla se zřejmě nebál. „Abych byl upřímný, obě metody (křeslo a injekce) jsou pravděpodobně efektivní a bezbolestné metody popravy. Říkám pravděpodobně, protože o těchto pocitech neexistují důkazy, všechno jsou jen drby,“ řekl s morbidním humorem Holton listu The New York Times.

Když se ho již připoutaného na elektrické křeslo popravčí zeptal, zda chce pronést svá poslední slova, Holton jen řekl: „Ano, chci.“ Poprava na elektrickém křesle byla v Nashvillu ve státě Tennessee naposledy provedena v roce 1960. Místní úřady sice s ohledem na výše uvedená „selhání“ volí zabití dávkou jedu z injekce, odsouzeným ale dávají na výběr. Podle zákona mají totiž zločinci na křeslo nárok, pokud svůj kriminální čin spáchali před rokem 1999. Tennessee tak patří k dalším osmi státům, kde se zločinci na základě svého přání a data svého činu mohou nechat usmrtit právě elektrickým křeslem. Na výběr nedávají jen úřady v Nebrasce, kde se popravuje jen na elektrickém křesle. Ostatní státy USA tento způsob popravy zakázaly. Od roku 1976, kdy americký Nejvyšší soud opět obnovil trest smrti, bylo na elektrickém křesle popraveno 153 lidí z celkového počtu 1097 k smrti odsouzených zločinců.

Autor: