4. ledna 2010 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrahovi z psychiatrie hrozí až 18 let, podle odborníků je jeho čin výjimečný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všeobecná fakultní nemocnice v Praze | foto: wikipedie

PRAHA Muže podezřelého z toho, že v sobotu ráno usmrtil spolupacienta na psychiatrické klinice v Praze na Karlově, policie obvinila z vraždy. Podle nového trestního zákoníku mu hrozí trest deset až 18 let vězení, do konce minulého roku byla horní hranice sazby 15 let. Odborníci považují vraždu na klinice za zcela výjimečnou, častější jsou podle nich sebevraždy.

Policie přijala hlášení o události před třetí hodinou ranní. Personál nemocnice policistům ohlásil, že při incidentu mezi dvěma pacienty utrpěl třiačtyřicetiletý muž smrtelná poranění. Policie pak zadržela podezřelého šestatřicetiletého muže. Podle některých médií druhého pacienta ukopal. Policie podezřelého již vyslechla.

Server tn.cz uvedl, že údajného vraha na psychiatrickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze předtím přivezli policisté, protože byl prý agresivní a doma ohrožoval rodinu. Podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) byl pak sice umístěn na izolaci, nebyl na ní ovšem sám. Incidentem se zabývá i samotná klinika s vedením Všeobecné fakultní nemocnice, napsala MfD.

"Budeme samozřejmě hledat příčinu této události a také to, zda se jí dalo, či nedalo zabránit," řekl deníku přednosta kliniky Jiří Raboch.

Odborníci: Vražda je výjimečná, sebevraždy jsou častější
Odborníci považují případ, kdy jeden pacient na psychiatrické klinice usmrtí druhého, za výjimečný. Ředitel bohnické léčebny Martin Hollý řekl, že za svou praxi nepamatuje, že by přímo na oddělení něčí agrese způsobila smrt. Připustil však, že tuto hrozbu zcela vyloučit nelze. Pacienti podle něj mnohem častěji obrátí agresi vůči sobě.

Přednosta kliniky Jiří Raboch řekl, že za posledních asi 35 let se na jeho klinice podobný případ vraždy nestal. Ke spekulacím ohledně možného pochybení personálu kliniky se nechtěl vyjadřovat. "To, že někdo někoho zabije, to je naprosto výjimečné," uvedl. "Za praxi nepamatuju, že by na oddělení došlo k agresi s takto závažnými důsledky," potvrdil Hollý.

Vážné ublížení na zdraví však podle odborníků není možné vyloučit. Fyzická agrese na psychiatrické klinice prý přesto není na denním pořádku. To, že pacient fyzicky zaútočí na druhého, se prý stává párkrát do roka. Vždy se to řeší jako mimořádně závažná událost, ujistil Hollý.

Pacienti s akutními stavy neklidu nebo agresivity jsou přijímáni podle jiných zásad než většina pacientů. Určena jsou pro ně uzavřená oddělení nebo místnosti s dozorem, nerozbitnými skly či kamerami, vysvětlil Raboch. Nedobrovolně podle něj na psychiatrii přichází méně než desetina pacientů.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz