20. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vraždění jako pantomima. Poláci rekonstruují masakr ve Volyni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Polský prezident Komorowski (vpravo) uctil památku obětí masakru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský prezident Komorowski (vpravo) uctil památku obětí masakru | foto: Reuters

VARŠAVA/PRAHA Rekonstrukce, která se v sobotu chystá ve východopolském městečku Radomno, zřejmě nemá nikde na kontinentu obdoby. Rekonstruovat se bude sedmdesát let stará událost: vyvražďování Poláků ukrajinskými banderovci v roce 1943 na Volyni.

Události nazývané jako "Krvavá neděle" nebo "Volyňská řež" budí dodnes u Poláků a Ukrajinců obrovské emoce. V bratrovražedné válce, kterou odstartovalo vypalování polských vesnic ukrajinskou povstaleckou armádou, na což odpověděli Poláci podobně krvavou mstou, zahynulo na obou stranách na území okupovaném nacistickou Třetí říší kolem sto padesáti tisíc lidí. Vzájemné vyvražďování zastavila až ofenzíva Rudé armády v roce 1944.

ČTĚTE TAKÉ:

V Radomnu, kde už několik dní stojí maketa polské vesnice z tehdejšího východního Polska, začne představení v sobotu v půl deváté večer ukázkou typického vesnického života Poláků v oblasti Volyně, pak se odehraje obsazení vsi "banderovci", neboli partyzány Ukrajinské povstalecké armády a nakonec bude vesnice zapálena a lehne popelem. "Rekonstrukce" se má účastnit na dvě stovky účinkujících.

Vraždění jako pantomima

Na otázku, zda budou diváci svědky vraždění, znásilňování, poprav a dalších brutalit, které se při těchto událostech odehrávaly, odpověděl pro jeden z organizátorů Mirosław Majkowski, že to tak úplně nebude.

"Budou tam použity prvky pantomimy. Scénář byl napsán podle popisu svědků událostí," uvedl Majkowski, šéf Spolku historických rekonstrukcí X.D.O.K z Przemyslu. Celé představení se jmenuje poměrně střízlivě: "Volyň 1943. Ne pomstě, ale na paměť obětem." Neukrývá však protiukrajinský tón rekonstrukce. "Chceme vzpomenout na to, co se stalo na Kresach, Volyni, ve východním Malopolsku před sedmdesáti lety. Chceme složit hold Polákům, Židům, Arménům vyvražděným Ukrajinskou povstaleckou armádou," dodal Majkowski.

Připomene někdo naše vyvražděné vesnice? ptají se Ukrajinci

Historici tvrdí, že takováto rekonstrukce je podivná. "To je podobné, jako bychom rekonstruovali pálení lidí v kremačních pecích (koncentračního tábora)," říká například historik profesor Andrzej Paczkowski .

Pobouřeni jsou i polští Ukrajinci. "Jsem přesvědčen, že nejde o uctění památky obětí. Jde o to probudit v lidech jednostranné emoce," uvádí šéf polských Ukrajinců Piotr Tyma. "Proč nikdo nemluví o ukrajinských vesnicích, které byly také vyvražděny (Poláky)?" Jedna z ukrajinských vesnic, kde bylo v létě roku 1943 zavražděno Poláky 143 ukrajinských vesničanů, byla právě nedaleko Radomny.

Luboš Palata, mtr
  • 3Diskuse