25. listopadu 2008 14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vraždu Politkovské si prý objednal politik

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Anna Politkovská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Politkovská | foto: AFP

MOSKVA Vraždu známé ruské novinářky Anny Politkovské, která se jako jedna z mála nebála kritizovat politiku Kremlu v Čečensku, si prý objednal nejmenovaný ruský politik. Prohlásil to advokát jednoho ze čtyř obviněných ze spoluúčasti na vraždě.

Proces před moskevským vojenským soudem má podle dnešního rozhodnutí soudce opět pokračovat s účastí veřejnosti, která byla při posledním slyšení minulou středu ze sálu vyloučena.

Na lavici obžalovaných v Moskvě jsou sice čtyři muži, ale ani po dvou letech se prý vyšetřovatelům nepodařilo vypátrat, kdo si zločin objednal. Údajný pachatel, který novinářku zastřelil, je na útěku. "Ve spisu je motiv i objednavatel. Důvodem se jeví reportáže Politkovské usvědčující jisté politiky," řekl obhájce Murad Musajev. Ze závěrů prý vyplývá, že vraždu si neobjednal "nikdo veliký a hrozivý, ale domácí politický činitel".

Soud začal minulé pondělí s účastí veřejnosti, ale o dva dny později soudce Jevgenij Zubov rozhodl, že líčení bude pokračovat za zavřenými dveřmi, prý na žádost poroty, která se obává přítomnosti novinářů. Jeden z porotců si však veřejně postěžoval, že porota o nic takového nežádala, ale byla postavena před hotovou věc. Porotce Jevgenij Kolesov sice přišel o své
místo, ale soudce na dnešek svolal mimořádné přelíčení a opět změnil rozhodnutí - po půlhodině přizval do sálu novináře. Původně byl soud odročen až do 1. prosince.

Vypátrat se podařilo vykonavatele vraždy
"Sám soudce nastolil tuto otázku a bylo rozhodnuto, že proces bude veřejný," prohlásil Musajev. Ale při posuzování procedurálních otázek s porotou soudce opět novináře vykáže ze sálu. Novinářku a kritičku Kremlu Politkovskou zastřelil vrah 7. října 2006, právě na narozeniny tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina, který je nyní premiérem. Vražda vyvolala ve světě takový rozruch, že úřady slíbily její brzké objasnění. Za rok se za mřížemi ocitlo deset podezřelých. Většina však už byla propuštěna na svobodu.

Vyšetřování ani po dvou letech neodhalilo, kdo za vraždou stojí. Vypátrat se však prý podařilo vykonavatele. Z účasti na vraždě jsou obviněni bývalý policista Sergej Chadžikurbanov a čečenští bratři Džabrail a Ibragim Machmudovovi. Třetí sourozenec, Rustam, který prý novinářku zastřelil, je stále na útěku před spravedlností. Z účasti na spiknutí původně vyšetřovatelé podezírali i podplukovníka tajné služby FSB Pavla Rjaguzova, avšak nezískali důkazy. Rjaguzov sice zůstává na lavici obžalovaných, ale obviněn je jen z někdejšího vydírání jednoho podnikatele spolu s Chadžikurbanovem.

Západ i ruská opozice podezírá z účasti na vraždě Politkovské tajné služby, prokremelská média ji zase připisují oponentům Kremlu, hlavně uprchlému oligarchovi Borisi Berezovskému, nebo nepřátelům čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Ti si prý mohli objednat vraždu známé kritičky Putina a Kadyrova, aby jim uškodili. Politkovská byla podle amerického Výboru na ochranu novinářů 13. obětí z řad ruských novinářů, odstraněných nájemnými vrahy během Putinovy osmileté éry v čele státu. Žádný z vrahů nebyl dosud odsouzen.
ČTK
  • 15Diskuse