Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Všechny tátovy vášně...

Česko

Vlastně je to jen několik hodin, co zemřel LADISLAV SMOLJAK. Sedím u příjemného domku na okraji Prahy a poslouchám vyprávění jeho nejstaršího syna – scenáristy Davida Smoljaka (51).

Nechci tu malovat kýč, a tak vynechám všechny pocity. Davida, kterého znám spoustu let a teď ztratil tátu (tedy nejen uznávaného dramatika, režiséra nebo herce), i mojí nepatřičnosti. Dospělí lidé je koneckonců překonávají mlčky. Patří to k jejich sociální výbavě. David probírá na svém počítači rodinné fotografie a vzpomíná, docela nesouvisle, jak ho napadají jednotlivé motivy.

Občas se dokonce pousměje.

Politika

Strašně ho zajímala. A když přišla na politiku řeč, vždycky se hrozně rozčílil. V tu chvíli bylo všem okolo jasné, že to bude dlouhé a plné emocí, a bylo úplně jedno, jestli šlo o nedělní oběd nebo oslavu narozenin vnoučete. Jen začal, ženské obracely oči v sloup, věděly, co přijde... Nekonečně vzrušená debata.

Přitom my jsme se s ním v pohledu na svět i politiku většinou shodli, jenže táta měl jako bývalý učitel matematiky a fyziky sklon přesvědčovat přesvědčené, takže se to obvykle nějakým podivným řízením zvrtlo.

V posledních měsících býval občas trochu mrzutý, ale když někdo nadhodil politické téma, okamžitě se chytil. Jen už bral všechno mnohem víc s nadhledem.

Radar

Myslím, že posledním opravdu velkým tématem pro něj byl radar. Vnímal ho jako symbol rozhodování, jestli patříme na Východ, nebo na Západ, což je ostatně věčné téma českých dějin. Rozčilovala ho nezodpovědnost politiků, kteří pro pár procent navíc ve volbách hodí zájmy spojenců přes palubu. Radost mu naopak udělaly poslední výsledky voleb, jen ho mrzelo, že se do parlamentu nedostali zelení.

Astronomie

Strašně se o všechno zajímal, snažil se věcem přijít na kloub, pochopit, jak fungují uvnitř, jaká je jejich vnitřní struktura. Fascinoval ho Stephen Hawking, moc rád četl jeho knihy a vesmír pro něj byl strašně napínavým světem, o kterém rád uvažoval a mluvil.

To, že se všechno snažil uchopit a pochopit, pro něj bylo asi nejcharakterističtější. Po sedmdesátce složil kapitánské zkoušky, aby mohl řídit svoji malou karavelu po Orlíku. Když ještě za komunismu stavěl barák, udělal si řidičák na náklaďák. Chtěl být přímo u toho, dělat si všechno sám, přitom si mohl jednoduše nechat materiál odvézt.

Hokej

Nijak zvlášť neholdoval kolektivním sportům, ale hokejové mistrovství světa vždycky hrozně prožíval. Určitě i díky tomu, že pro něj hokej pořád představoval onen zástupný symbol boje proti ruským uchvatitelům z doby komunismu. A zase: nezůstal u fandění, snažil se pochopit systém hry – a zlepšit ho. Pamatuji si, jak mi jednou vysvětloval, že hrajeme mizerně přesilovky, a kdyby se hráči, co stojí na modré, rozjeli v určitém okamžiku – věděl přesně ve kterém – na to a to místo, měli bychom mnohem větší šance na vstřelení gólu. To byl prostě on – vynálezce zlepšovacích systémů.

Systematik

Před lety jsme spolu dělali televizní cyklus o velkých osobnostech našich dějin – jmenoval se Hudební toulky. Já jsem psal scénář, táta pořadem provázel. Původně to mělo být jen o skladatelích, ale nějak jsme si to časem přešupačili a vždycky jsme to navlékli tak, abychom mohli vypravovat o lidech, kteří nás opravdu zajímali. Tehdy táta poznal blíž osobnost stavitele a mecenáše Josefa Hlávky. A ten mu byl strašně blízký a sympatický svojí snahou udělat vše rychleji, líp a zároveň úsporněji. Velkorysostí, s níž podporoval české studenty, a zároveň důsledností, se kterou do halíře naplánoval, jaké budou výdaje, co mají studenti jíst, kde se bude pěstovat zelenina a kde úsporně topit v kotli. To bylo tátovi blízké: mít ušlechtilý cíl, dokonalý systém a co nejnižší náklady. Když o tom tak přemýšlím, byl by to skvělý ministr financí.

...

Ladislav Smoljak zemřel v neděli 6. června ve věku 78 let.

O autorovi| * Zaznamenal: Dan Hrubý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!