30. listopadu 2010 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všichni se bojí, říkají v Novém Bydžově. Herny jsou po zásahu radnice prázdné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romská ghetta v Novém Bydžově nejsou, ale některá zákoutí je připomínají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romská ghetta v Novém Bydžově nejsou, ale některá zákoutí je připomínají. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

NOVÝ BYDŽOV O soužití s Romy nechce v Novém Bydžově nikdo z místních příliš mluvit. Kroky radnice lidé většinou vítají.

Náměstí v Novém Bydžově je prázdné. Lavičky jsou zasypané sněhem, v chumelenici se nikdo nechce moc zdržovat. "Za lepšího počasí je náměstí plné cikánů. Na lavičky si nikdo z místních nemá šanci sednout," popisuje jedna z obyvatelek Bydžova.

Nový Bydžov. Radnice zahájila tažení proti romské menšině.Víc e K situaci ve městě se ale vyjadřovat nechce. Je vůbec první, kdo něco řekne. Ostatní na naši žádost o rozhovor odpovídají, že nemají čas.

DÁLĚ ČTĚTE:

Město nedaleko Hradce Králové má zhruba sedm tisíc obyvatel. V poslední době se tady tématem číslo jedna stala místní romská komunita. Před týdnem zde totiž byla po osmé hodině večer znásilněna mladá dívka. Útočníkem byl právě Rom. Několik dní poté další Rom ohrožoval nožem malého chlapce, od kterého chtěl peníze.

"Všichni se tady bojí. Jdete večer po ulici, na hlavě máte kapucu a lidi přecházejí na druhou stranu silnice. Nikdo si není nikým jistý," popisuje barmanka místní herny.

Nový Bydžov.

Ještě před incidentem byla herna, která je přímo na náměstí, plná romských hráčů. Teď v ní sedí jen tři lidé. "Tohle si nepamatuju. V jiných dnech jsme se nezastavili. Pak ale přišla kontrola z úřadu a teď tady není nikdo," dodává.

Nový Bydžov. Radnice zahájila tažení proti romské menšině. 

"Horké hlavy"
Město se totiž rozhodlo řešit napětí neobvyklým krokem – do heren mají chodit kontroly. Pokud zjistí, že mezi hráči je někdo, kdo pobírá sociální dávky, radnice mu další nedá. Starosta také chce, aby se zvětšil počet strážníků, kteří by měli mít nově i psa s výcvikem. S okolními obcemi chtějí diskutovat o tom, aby ubylo peněz na romskou integraci. Ta prý není účinná.

"Krok s odebráním dávek za jejich utrácení v hernách pomáhá. Celý týden máme prázdno. Kamarádka z Chlumce nad Cidlinou říkala, že se většina z nich přesunula k nim," dodává obsluha herny.

Nový Bydžov. Radnice zahájila tažení proti romské menšině. 

Podle jejích slov jsou Romové "horké hlavy" a potíže s nimi jsou každý den. "Prohrajou peníze a pak tady na nás křičí. Udělají bordel a za dva dny s pláčem přijdou a omlouvají se," popisuje dívka.

"Konfliktní jsou ti noví"
Vedoucí sociálního odboru na novobydžovské radnici Daniela Lusková připouští, že potíže nedělají všichni Romové, ale hlavně noví členové komunity. Ti se sem začali stěhovat zhruba před třemi roky.

Nový Bydžov. Radnice zahájila tažení proti romské menšině.

"Ty, co tady žijí už dlouho, známe. Konfliktní jsou ti noví. Nechci říct, že jsou všichni nebezpeční, ale ruku do ohně bych za ně nedala," popisuje. V zápětí ale dodává, že místním nejvíc vadí fakt, že mnozí Romové nepracují a jen pobírají sociální dávky. "Zatímco oni musí pracovat a odvádět daně, Romové prosedí den na náměstí a v hernách utrácejí sociální dávky," popisuje s tím, že dávky neberou všichni Romové.

Nový Bydžov. Starosta Pavel Louda.

Část z nich pracuje buď v Bydžově nebo v okolních městech. Ve městě navíc není žádné ghetto. Romové bydlí po celém městě, často v domech patřících soukromým majitelům. Zde je i poměrně vysoké nájemné, na které si musí vydělat.

Najdete na Lidovky.cz