Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Trump otevřel bránu pekla.‘ Palestinský Hamás vyzval k třetí intifádě

Svět

  9:40aktualizováno  14:52
GAZA - Vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja ve čtvrtek vyzval Palestince k zahájení nového povstání - intifády - proti Izraeli. Hamás reaguje na středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Palestinci pálí fotografie Donalda Trumpa a Benjamina Netanjahua. foto: ČTK

Už ve středu Hamás oznámil, že Trump svým krokem otevřel „bránu pekla“. Haníja ve čtvrtek řekl, že Trumpovo rozhodnutí lze chápat jako „vyhlášení války Palestincům“. 

Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalému je podle Jordánska právně neplatné. Porušil prý rezoluci

„Měli bychom vyhlásit intifádu proti sionistickému nepříteli a budeme pracovat na jejím zahájení,“ řekl Haníja v Gaze. Ve středu jeho skupina vyhlásila třídenní období hněvu, na čtvrtek byly svolány demonstrace v mnoha palestinských městech

Palestinci protestovali v Pásmu Gazy, na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě. Protesty se konaly také v Pákistánu. V Amsterodamu zatkli muže, který s palestinskou vlajkou a voláním Bůh je veliký rozbil okna židovského podniku. V palestinských městech se pálily fotografie Trumpa a Netanjahua a také vlajky USA a Izraele. Na čtvrtek byla vyhlášena generální stávka a na pátek svolány masové protesty. Palestinští zdravotníci oznámili, že izraelští vojáci při zásazích zranili 17 lidí, jeden byl zasažen ostrou palbou, další zranily gumové projektily.

Jedná se o historicky třetí intifádu. Násilné protesty již začaly ve středu v pásmu Gazy, kde lidé pálili americké a izraelské vlajky. Palestinci vedli proti Izraeli od roku 1987 dvě povstání, v nichž jejich hlavní zbraní bylo kamení. O život při nich přišlo na 6000 lidí.

I když izraelský premiér Benjamin Netanjahu je s Trumpovým krokem nadmíru spokojen, Izrael se připravuje na nové násilnosti. Armáda vyslala k jednotkám na Západním břehu Jordánu posily. Netanjahu z bezpečnostních důvodů zrušil svůj čtvrteční plánovaný program.

Palestinci pálí plakáty s vytištěnou americkou vlajkou na protest proti uznání...
Mladí Palestinci protestují proti rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa uznat...

Americký prezident Donald Trump ve středu rozhodl, že Spojené státy po padesáti letech uznají izraelskou kontrolu nad městem Jeruzalém jako právoplatnou a budou ho považovat za hlavní město Izraele.

Zároveň také pověřil ministerstvo zahraničí, aby formálně zahájilo proces přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. USA zatím nemají jasno ani v místě, kde by mělo velvyslanectví stát. 

Trumpovo rozhodnutí kritizoval téměř celý svět, mimo jiné Velká Británie, Rusko, Čína, Německo, Francie, Saúdská Arábie, Jordánsko, či Turecko. Spojené státy fungovaly jako mediátor v konfliktu mezi Palestinou a Izraelem v otázce rozdělení území a vzniku samostatných států. Podle Palestinců se tímto rozhodnutím USA připravily o důvěryhodnost. 

Palestina i Turecko již od úterý hrozí Spojeným státům přerušením vztahů. Varování před ukvapenými rozhodnutími vydal dokonce i papež František.

USA budou následovat další země, tvrdí Izrael

Izrael je v kontaktu se zeměmi, které chtějí následovat USA v rozhodnutí uznat Jeruzalém jako izraelské hlavní město. Řekl to ve čtvrtek předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Americký prezident Donald Trump svůj krok, který je v rozporu s dosavadní praxí USA i s právním názorem OSN, oznámil ve středu.

Netanjahu uvedl, že Američany bude následovat „mnoho zemí“. Hovořil na izraelském ministerstvu zahraničí, ale žádnou z těchto zemí nejmenoval. Naprostá většina států včetně Česka má své ambasády ve shodě s právním názorem OSN v Tel Avivu.

Netanjahu řekl, že Trump se svým krokem „navždy zapsal do dějin Jeruzaléma“. Už ve středu označil oznámení amerického prezidenta za historické.

Ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein řekl, že Rusko považuje západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a je prý možné, že tam Rusko z Tel Avivu přestěhuje své velvyslanectví, jakmile bude dosaženo mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Pesov řekl, že americké rozhodnutí povede k rozkolu světového společenství. „Skutečně to vyvolává znepokojení, jak velké napětí vzniklo v regionu po prohlášení amerického prezidenta Trumpa. Soudíme, že toto rozhodnutí nyní přinejmenším nepřispívá k žádnému pokroku směrem k blízkovýchodnímu urovnání. Naopak, podle našeho názoru povede k rozkolu mezinárodního společenství,“ sdělil Peskov.

Prezident Vladimir Putin chce o tomto tématu hovořit telefonicky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Náměstek ministra zahraničí Gennadij Gatilov, jehož citovala ruská agentura RIA Novosti, řekl, že Rusko hodlá Trumpa kritizovat za oznámení o Jeruzalému v Radě bezpečnosti OSN. Rada by měla na toto téma jednat v pátek.

Francouzský prezident Emmanuel Macron považuje Trumpův krok za jednostranné rozhodnutí, se kterým nesouhlasí. Otázku Jeruzaléma považuje za téma mezinárodní bezpečnosti.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že by měl být Jeruzalém hlavním městem Izraele i Palestiny. Britský ministr zahraničí Boris Johnson se domnívá, že by měl Trump říci, jak chce řešit blízkovýchodní problémy.

Získají Palestinci izraelské občanství?

Rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele může mít podle některých analytiků nečekaný důsledek. Podle komentáře izraelského listu Haarec bude muset Izrael udělit občanství více než 300 tisíc Palestinců žijících bez izraelského občanství ve východním Jeruzalému, čemuž se dosud bránil.

Je faktem, že 40 procent občanů Jeruzaléma nemá izraelské občanství, ačkoli Izrael město sjednotil a prohlásil za svou metropoli už v roce 1980. Východní část byla tradičně domovem Arabů, kteří tam stále žijí, ovšem bez práva volit do parlamentu sídlícího v Jeruzalému.

Chce-li palestinská samospráva Mahmúda Abbáse „prodat“ Palestincům myšlenku vlastního státu, pak se jí to nemůže podařit bez slibu, že hlavním městem bude Al-Kuds (arabský výraz pro Jeruzalém). Americké uznání i východní části za hlavní město Izraele znamená, že naděje na vyjednání palestinského státu padají.

70 let bojů o město

Problémy s kontrolou Jeruzaléma mají počátek již v roce 1947, kdy byla Brity vedená Palestina rozdělená na arabský stát Palestina a židovský stát Izrael. Ani jedna strana však nezískala kontrolu nad městem a byla z něj utvořena mezinárodní zóna pod správou OSN, kterou však arabské státy neuznaly.

Vzniklý vojenský konflikt skončil v roce 1948 tak, že Izrael kontroloval západní část Jeruzaléma a Jordánsko východní část města. Během šestidenní války v roce 1967 získal Izrael mimo jiné kontrolu nad západním břehem řeky Jordán a tím i kontrolu nad celým městem.

V roce 1980 prohlásil izraelský parlament Jeruzalém za „kompletní a sjednocené“ hlavní město Izraele. Tento krok ale mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich budoucího státu

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!