Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Vůdci v Jižním Súdánu vyhlásili klid zbraní. Od čtvrtka zemřelo 272 lidí

Svět

  21:28
JUBA - V metropoli Jižního Súdánu v pondělí dopoledne znovu vypukly boje mezi stoupenci prezidenta Salvy Kiira a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, kteří jsou vůdci dvou hlavních etnik v zemi. Později oba rivalové nařídili svým silám, aby od večera dodržovaly klid zbraní.

Nesmiřitelní soupeři? Viceprezident Riek Machar (vlevo) a prezident Salva Kiir nejsou schopni realizovat mírovou dohodu. foto: ČTK

Situace v terénu je ale zatím nejasná. Od čtvrtka při násilnostech v zemi zahynulo už 272 lidí.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby urychleně vyhlásila embargo na dovoz zbraní do Jižního Súdánu a schválila nové sankce proti osobám, které zodpovídají za nové násilí v zemi.

V Jižním Súdánu opět teče krev. OSN žádá o pomoc, zemřely stovky lidí

Podle svědků se dopoledne v ulicích Juby pohybovaly tanky. Střílelo se v okolí sídla OSN ve městě a čínská televize CCTV uvedla, že při střetech zahynul čínský voják, který v jihosúdánské metropoli působil v rámci mírové mise OSN. Ve vzduchu byly také dva vrtulníky, které střílely do míst, kde sídlí vedení Macharových politických i vojenských stoupenců.

Po vzájemném obviňování Kiir podle jeho mluvčího odpoledne nařídil armádě klid zbraní od 17 hodin středoevropského času a ujistil, že je připraven spolupracovat se svým rivalem. Machar poté taky nařídil svým jednotkám zastavit palbu od 19 hodin.

Zda ustaly boje, které po Kiirově prohlášení podle Reuters nabyly naopak na intenzitě, ale není jasné.

K násilí přispívá hospodářská krize

Nasazení vzdušných sil do bojů představuje novou dimenzi konfliktu, řekl vedoucí oddělení rozvojové spolupráce v rámci delegace Evropské unie v Jižním Súdánu Karel Lizerot. Eskalace bojů je podle něj vážná a zatím se nezdá, že by i spojená vůle prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara mohla násilnosti zastavit.

Podle Lizerota je konflikt v Jižním Súdánu stálý a někdy více, někdy méně vyplývá na povrch. K současné vlně násilností přispěla hospodářská krize, kvůli níž téměř nikdo v zemi nedostává plat, a také nedostatek potravin. „Polovina země je ve stavu akutního hladomoru. Lidé jsou ochotni zabíjet proto, aby mohli jíst,“ řekl Lizerot.

Jsou ochotni zabíjet, aby mohli jíst, říká k súdánské katastrofě diplomat

Střety mezi ozbrojenými silami a stoupenci dvou etnických vůdců v Jižním Súdánu trvají od čtvrtka. V Jubě při nich zahynulo 272 lidí. Spojené státy kvůli nebezpečné situaci nechaly stáhnout ze své diplomatické mise v této africké zemi veškerý personál, jehož přítomnost není nezbytná. Evakuována byla i delegace Evropské unie.

Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale jeden z nejchudších států světa zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti mají nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války. Podle Lizerota se ale zatím podařilo realizovat jen velmi málo bodů této dohody.

Autor: