Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vuvuzely troubí za impeachment. Čau drahá, vzkazují hlavě Brazílie

Svět

  14:00
BRASÍLIA/PRAHA - Brazilci jsou milovníci fotbalu. Takřka bez výjimky. Ostatně Brazílie dala světu třeba famózního hráče Pelého. Takže není divu, že nedělní ryze politické dění v zemi sledovali mnozí její obyvatelé společně, venku v ulicích, v tradičních žlutozelených dresech jako dramatický zápas národního týmu. S hlučnými vuvuzelami a vlajkami však neskandovali fotbalová hesla, naopak volali po sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové.

Demonsranti obviňují prezidentku Rousseffovou z krádeže veřejných financí foto: Reuters

Historicky první žena v nejvyšším brazilském úřadu se toho dne těsně před půlnocí k odvolání zase o kus přiblížila. Přes dvě třetiny dolní komory Kongresu se vyslovily pro zahájení tzv. impeachmentu, procesu ústavní žaloby proti osmašedesátileté hlavě státu.

Brazilský parlament se vyslovil pro sesazení prezidentky. Debata se přesouvá do Senátu

Před hlasováním se spekulovalo, že ho podpoří maximálně 320 poslanců z 513, nakonec se proti Rousseffové vyslovilo o dvaadvacet zákonodárců víc – 342. A i více než pětihodinová debata v parlamentu, efektní futuristické budově navržené před půl stoletím místním architektem Oscarem Niemeyerem, připomínala sportovní zápas. Poslanci hájili své „barvy“ transparenty, které oslavovaly či hanily (to druhé více) prezidentku, jež loni na podzim horko těžko obhájila mandát.

Finanční injekce

Rousseffová zažívá těžké chvíle už skoro dva roky. Naplno pak od loňského března, kdy proti ní vyšly do ulic až tři miliony lidí. Prezidentka si totiž podle kritiků ke znovuzvolení pomohla finančními injekcemi, přičemž v ekonomicky slábnoucí zemi údajně zneužila rozpočtové statistiky.

Brazílie, která patří do první desítky světových ekonomik a jež zažilaboom začátkem tisíciletí, chřadne. Mohou za to jak nižší ceny komodit, které vyváží, tak i špatná správa, jak tvrdí opozice. Rousseffová nikdy nebyla miláček davů, k cestě do paláce Planalto (rovněž z dílny Oscara Niemeyera) jí poprvé před více než šesti lety pomohl její předchůdce, oblíbený Luiz Inácio Lula da Silva.

Luiz Inacio Lula da Silva.
Demonstrace proti prezidentce Dilmě Rousseffové

Levicový prezident už nemohl znovu kandidovat, tak dosadil svou „pravou ruku“, šéfku kanceláře. A když před dvěma lety – krátce před zahájením fotbalového mistrovství světa – začaly vyplouvat najevo potíže v nejvyšších sférách brazilské politiky, jméno někdejšího předáka odborů se začalo znovu skloňovat. Až donedávna Lula da Silva platil za „čistého“ politika v zemi, která rozplétá největší korupční skandál ve své historii, tzv.Lava Jato (Myčka).

Tunel Petrobrasu

Kauza, kvůli níž dosud za mřížemi skončilo na 60 politiků a desítky byznysmenů, kteří tunelovali polostátní ropnou společnost Petrobras, se ale loni na podzim dotkla i jeho. Bývalého prezidenta vyšetřuje policie. Rousseffová mu chtěla pomoci a v březnu mu nabídla vysoký vládní post, což ale soud zakázal. Nahrávku z telefonického rozhovoru obou politiků však soudce zveřejnil a mnozí Brazilci teď opakují familiární rozloučení Luly da Silvy s Rousseffovou. Tchau querida (Čau drahá), loučí se na transparentech s prezidentkou nyní i oni.

Sama Rousseffová se obvinění v aféře Lava Jato dosud vyhýbá, byť několik let působila jako předsedkyně představenstva Petrobrasu, a mnozí tak pochybují, že by o „výhodných smlouvách“ netušila. Nicméně odvolat ji opozice chce kvůli překročení pravomocí při manipulaci s rozpočtem. Prezidentka ještě neprohrála. O jejím osudu rozhodne Senát, zřejmě 11 .května. Pokud potvrdí odvolání, moc v zemi převezme viceprezident Michel Temer a ve lhůtě 180 dnů musí padnout rozsudek.

Brazílie míří k impeachmentu.