16. dubna 2012 16:02, aktualizováno  17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za Věci veřejné kandiduje do Senátu i Maxa a skifař Chalupa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Zpěvák Martin Maxa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Martin Maxa | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Věci veřejné ve volbách do Senátu vsadí na známé osobnosti. Kandidovat za ně bude například zpěvák Martin Maxa nebo olympionik Václav Chalupa, oznámil mluvčí strany Pavel Reichard.

Chalupa ale není o své kandidatuře přesvědčen. Řekl to serveru Týden.cz. O kandidátech do senátních voleb rozhodovali registrovaní příznivci nejmenší vládní strany v internetové volbě. Takzvaní "véčkaři" vybírali i lídry kandidátek do krajských voleb.

Zpěvák Maxa, jehož občanské jméno je Ivan Varga, bude do Senátu kandidovat v Chomutově. Skifař a držitel stříbra z olympiády v Barceloně Chalupa se má o senátorské křeslo utkat v Českých Budějovicích, oznámil mluvčí VV. Podle Týdne má za nejmenší vládní stranu kandidovat jako nestraník.

"Byl jsem osloven. A abych pravdu řekl, i když už to probíhá i v médiích, tak jsem pořád nedal to pravé slovo. Pořád ještě zvažuji, jestli je to dobré, jestli to zvládnu," řekl serveru Chalupa. Rozmýšlí se i kvůli soudnímu procesu s vlivným politikem VV Vítem Bártou, který byl minulý týden nepravomocně odsouzen za uplácení.

Skifař Václav Chalupa

Dalšími kandidáty do Senátu jsou dosavadní poslanec za VV Jiří Štětina v Náchodě, lékař David Kasal v Chrudimi, Stanislav Vodička ve Svitavách a ředitel gymnázia Zdeněk Bergman v Teplicích.

V senátním obvodu Litoměřice by rád do horní komory Parlamentu kandidoval někdejší místopředseda VV Tomáš Jarolím, který nedávno vedení strany opustil na protest proti tomu, že ministři nejmenší vládní strany odmítli uposlechnout rozhodnutí grémia a nepodali demise. Jarolímovu kandidaturu ještě budou muset potvrdit hlasující v dalším regionu.

ČTĚTE TAKÉ:

Registrovaní příznivci strany vybírali také kandidáty do krajských voleb. V Jihočeském kraji půjde do boje o post hejtmana Pavel Česal. Na Královéhradecku chce do krajského zastupitelstva Vítězslav Janků a v Moravskoslezském kraji poslankyně VV Jana Drastichová, jejíž jméno skloňovala média v souvislosti s možnou kandidaturou na ministryni školství. V krajských volbách bude kandidovat také učitel Zdeněk Zitko v Pardubickém kraji a Jarolím v Ústeckém kraji.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lídry kandidátek vybírali příznivci strany v internetovém hlasování. Podle mluvčího Reicharda byli lídři vybráni v první vlně hlasování v krajích, které již měly jasno o svých kandidátech. Volby v dalších krajích budou následovat.

Lidovky.cz, ČTK
  • 13Diskuse