Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vychází nahrávka původní verze Glagolské mše Leoše Janáčka

Kultura

  17:00
První nahrávku Glagolské mše Leoše Janáčka v původní autorově verzi označované ‚září 1927‘ vydal Supraphon. Ojedinělý projekt natočil Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Vokálně-instrumentální dílo vychází v podobě, v níž zaznělo při brněnské premiéře. Nahrávku doplňuje další Janáčkovo dílo Věčné evangelium.

Dirigent Tomáš Netopil. foto: Supraphon

„V původní verzi Glagolské mše vidím tu jedinečnost projektu. To je ten čistý Janáčkův jazyk se všemi zvraty v kompoziční technice, který vyjadřuje jeho nespoutanost. Modifikováním kvůli pěveckým nárokům byly tyto tvary rozmělněny, a ten pravý Janáček se z toho nějak vytratil,“ řekl ČTK Netopil, který účinkuje i na nahrávce Janáčkových symfonických děl z dubna loňského roku.

Dílo bylo upraveno také za účelem vyhnout se pohoršení ze strany duchovenstva i pobožné veřejnosti. Podle Netopila je fascinující, kolik výrazných prvků Janáčkovy expresivní hudební řeči se s pozdějšími úpravami z díla vytratilo. „Nevím, proč by nějaká část Janáčkovy autentické hudební výpovědi měla zůstat posluchačům utajena. A proto jsem rád, že jsem se mohl spolupodílet na očištění a oživení tohoto hudebního klenotu hudby 20. století,“ podotkl Netopil.

Glagolskou mše Leoše Janáčka v původní autorově verzi vydává Supraphon.

Druhá nahrávka Věčné evangelium patří ve světě téměř k neznámým dílům. Jediná supraphonská nahrávka vznikla téměř před 50 lety. Inspirací a libretem Janáčkovi posloužila báseň Jaroslava Vrchlického o středověkém mnichovi Jáchymovi de Fiore, jemuž anděl zvěstoval příchod říše lásky. Janáček na díle pracoval souběžně s operou Výlet pana Broučka do Měsíce. Dokončil jej na jaře 1914, jen několik měsíců před rozpoutáním světové války. Nová Netopilova nahrávka může pomoci toto pozoruhodné dílo opět vrátit na koncertní pódia.

„Je tam co zpívat, doufám, že bude dílo uváděno častěji, protože si to zaslouží,“ uvedla sopranistka Alžběta Poláčková. Vedle ní ve Věčném evangeliu zpívají tenorista Pavel Černoch a členové Pražského filharmonického sboru. V Glagolské mši účinkují Andrea Danková (soprán), Jana Sýkorová (alt), Tomáš Juhás (tenor) a Jozef Benci (bas).

Žádaný dirigent Tomáš Netopil v současné době zastává funkci hudebního ředitele Aalto Theater a Filharmonie v německém Essenu. Od roku 2009 do roku 2012 byl šéfdirigentem orchestru Národního Divadla v Praze. Jako symfonický dirigent se představil u mnoha českých i zahraničních orchestrů. Jako operní dirigent vystupoval na festivalu v Salzburgu, Bavorské opeře v Mnichově a v dalších operních domech. V České republice vystoupí Netopil 1. ledna na Novoročním koncertu České filharmonie a na nadcházejícím ročníku Pražského jara.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!