Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Východní, stále jiné Německo

Česko

Předvolební Německo - Zklamaný východ jde na ruku postkomunistům. Silní jsou i neonacisté

Bývalí východní Němci budou v neděli volit jinak než západní. Žijí totiž pořád v jiné zemi než ti na Západě BERLÍN/PRAHA Volí postkomunisty, vydělávají podstatně méně než ti na Západě a sjednocení Německa pokládají za nepovedenou věc. Východní Němci žijí, myslí i hlasují dvacet let po pádu berlínské zdi a devatenáct po sjednocení obou částí spolkové republiky jinak než ti ve starých spolkových zemích.

Projeví se to i v nedělních volbách, které budou ve východním Německu opět znamenat úspěch postkomunistické Levice. Je pouze otázkou, jak velký ten úspěch bude a zda Levice bude v bývalé NDR třetí, nebo dokonce druhou nejsilnější stranou a přeskočí vládní sociální demokracii, jako se to Levici podařilo v nedávných zemských volbách v Sasku a Durynsku.

„Proces německé jednoty stále není ukončen,“ říká kancléřka a šéfka Křesťansko-demokratické unie Angela Merkelová, jedna z mála východních Němců, kteří se výrazně prosadili v celoněmeckém měřítku.

Neukončení „procesu německé jednoty“ také znamená, že ze západní části Německa tečou v rámci „příspěvku solidarity“ dál desítky a desítky miliard ročně - v současnosti 75 miliard eur ročně (asi 1,8 bilionu korun). Celkem už západní část Německa do té východní investovala 1,2 bilionu eur. Západní Němci dokonce platí na své východoněmecké spoluobčany speciální a třeba říci velice neoblíbenou speciální daň. „Západní Němci prokázali za posledních dvacet let bezpříkladnou solidaritu,“ ocenil pomoc z vyspělejší části Německa spolkový ministr dopravy Wolfgang Tiefensee, bývalý starosta východoněmeckého Lipska. Jenže výsledek obrovských investic do východního Německa je více než rozpačitý. Jestliže před dvaceti roky mnozí Češi východním Němcům jejich západoněmecké bratry a obrovskou ekonomickou pomoc záviděli, dnes už nemusí. I bez obrovských dotací je dnes totiž nejen výkonnost ekonomik východoněmeckých spolkových zemí srovnatelná s hospodářstvím českým (u některých zemí je dokonce nižší), ale téměř se vyrovnaly i příjmy obyvatelstva. Podle studie Institutu pro hospodářský výzkum z východoněmeckého Halle, který byl zveřejněn před několika dny, si východní Němci a Češi pořídí za své příjmy přibližně stejně. Nominálně jsou na tom sice obyvatelé bývalé NDR o něco lépe, ale v mnoha ohledech daleko vyšší cenová hladina veškeré rozdíly stírá. Projevuje se to i v praktickém životě, kdy například ze severu Čech téměř ustala pracovní migrace do východního Německa.

Vymírající země Česká republika je přitom ve srovnání s východním Německem na vzestupu. Bývalá NDR totiž čelí katastrofálnímu úbytku obyvatel (od roku 1990 odtud odešlo na dva miliony lidí) a velice nepříznivému demografickému vývoji. Východoněmecká města proto bourají celé čtvrti prázdných domů, protože v nich nemá kdo bydlet. Počet patnáctiletých se zmenšil oproti roku 1990 na polovinu, zatímco důchodců nad 64 let je téměř dvojnásobek, 23 % z celkového počtu obyvatelstva. Už v blízké budoucnosti čekají firmy působící ve východním Německu obrovské problémy s kvalifikovanou pracovní silou a odborníky, protože většina úspěšných mladých lidí odchází do západních spolkových zemí. Nejen proto, že je v nich poloviční nezaměstnanost, ale také nejméně o čtvrtinu vyšší úroveň mezd.

„Téměř dvě třetiny východních Němců jsou přesvědčeny, že se od západních Němců liší,“ uvedl na základě nedávno provedeného výzkumu Edgard Piel z institutu Allensbach. Podobně vidí východní Němce i 42 procent obyvatel západního Německa. „To ale nic nevypovídá o úspěšnosti sjednocení,“ dodává Edgard Piel.

„Západní část prokázala vůči východnímu Německu za posledních 20 let bezpříkladnou solidaritu.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!