29. prosince 2008 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyhláška oslavy neomezí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Již půl roku platí v Praze protialkoholová vyhláška. Praha se s pomocí vyhlášky chtěla vypořádat především s bezdomovci a s lidmi, kteří se opijí a pak obtěžují své okolí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Již půl roku platí v Praze protialkoholová vyhláška. Praha se s pomocí vyhlášky chtěla vypořádat především s bezdomovci a s lidmi, kteří se opijí a pak obtěžují své okolí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Šampaňské, džus s vodkou, kola s rumem a jiné, i hodně odvážné alkoholové kombinace – a to všechno konzumované přímo z lahví pod širým nebem. Přesně takové atributy si vybaví spousta Pražanů, když se řekne silvestr v pražských ulicích. Největšími ohnisky pijanů bylo vždy Staroměstské a Václavské náměstí či vrch Petřín.

Jenže na těchto místech je od letošního července zakázáno pít alkohol – začala totiž platit tzv. protialkoholní vyhláška. Bude tedy silvestr v centru „na suchu“? Dobrá zpráva pro všechny, co se rádi na konec roku napijí – vyhláška silvestrovské oslavy neomezí. Nebude totiž platit.

Vyhláška pamatuje na nejrůznější akce města a městských částí, jako jsou například různá vinobraní nebo právě silvestr. Při těch zákaz neplatí,“ vysvětlil včera náměstek ředitele pražských strážníků Ludvík Klema. Dodává, že na Silvestra nechtějí městští policisté „nikoho buzerovat“ a že tisíce lidí stejně uhlídat nelze. „Žádné generální pardon neplatí, pokud by někdo svou opilostí někoho ohrožoval nebo třeba vstupoval do vozovky, pak okamžitě zakročíme. Jinak ale mírně připité Pražany moc neřešíme,“ řekl Klema.

Daleko větším problémem je pyrotechnika Podle policie bude důležité hlídat spíše lidi při manipulaci s pyrotechnikou. S tou mají totiž každoročně plné ruce práce. Největším „peklem“ podle strážníků bývá spodní část Václavského náměstí. „Nahoře to bývá klidné, tam je to jakž takž organizované a schází se tam lidi, co se přišli bavit, ale decentně. Zato dole se již několik let shromažďují spousty Asijců, ale i Čechů, kteří zde odpalují i zakázanou pyrotechniku. Ty následky bývají fatální. Doporučuji tam vůbec nechodit,“ doplnil Klema.

Protialkoholová vyhláška platí v Praze půl roku. Za tu dobu už ji porušilo téměř 3000 lidí. Městští policisté Pražanům a návštěvníkům hlavního města uložili pokuty v celkové výši přes 850 tisíc korun. Vyhláška začala platit 7. července. Lidé si nesmí otevřít třeba plechovku s pivem nebo víno v okolí škol, zdravotnických zařízení, stanic metra, dětských hřišť, na zastávkách a v některých vyjmenovaných ulicích a parcích.

Praha se s pomocí vyhlášky chtěla vypořádat především s bezdomovci a s lidmi, kteří se opijí a pak obtěžují své okolí. Vedení policie si vyhlášku pochvaluje.

Strážníci nakonec uložili pokutu téměř 1700 hříšníkům, více než 150 přestupků pak předali ke správnímu řízení. Strážníci ale poznají, když někoho nachytají několikrát po sobě. I nepokutované přestupky jsou totiž zaznamenávány, a policista si tak může ověřit až rok zpátky, jestli kontrolovaný člověk již stejný přečin nespáchal. Strážníci poznají alkohol díky speciálním přístrojům i například v láhvi od minerálky.
  • 3Diskuse