Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vyhlaste kvůli divočákům mimořádný stav, řekl ministr Jurečka zlínskému hejtmanovi

Česko

  13:55aktualizováno  14:06
Jurečka požádal zlínského hejtmana Čunka, aby v kraji vyhlásil kvůli africkému moru prasat mimořádný stav. Bude tak možné zamořené území lépe chránit.

Divočák (ilustrační foto) foto: Reuters

Veterináři na Zlínsku ve čtvrtek dokončili proškolování myslivců, které je jednou z podmínek, aby mohli začít s odlovem černé zvěře v území zamořeném africkým morem prasat (AMP). První odlovy divočáků na Zlínsku pravděpodobně budou o víkendu. Školení v okrese absolvovalo 745 myslivců a mělo by to být konečné číslo, řekl dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři posvětili odstřel prasat v části Zlínska, budou muset mít školení

Další podmínkou, kterou musí myslivci před začátkem lovu divokých prasat na Zlínsku splnit, je instalace speciálních kafilérních boxů. Ulovená prasata se budou do nich dávat na území honitby a přemisťovat se tam budou v obalech, které zamezí kontaminaci okolí. Osazení boxů musí myslivcům odsouhlasit krajská veterinární správa. „Zatím vydala sedm souhlasů s umístěním boxů, o dalších více než deseti žádostech bude rozhodovat,“ uvedl Vorlíček.

Lov divočáků bude umožněn jen ve vyjmenovaných honitbách na Zlínsku, v ohnisku nákazy kolem Zlína platí zákaz lovu. Myslivcům bude náležet odškodné, 1000 korun za zastřelené sele, 2000 korun za mladého divočáka a 3200 korun za dospělý kus. Myslivci budou mít také nárok na tisícikorunové zástřelné. Stát se tak snaží omezit šíření afrického moru prasat.

Ve městě Tomioka několik kilometrů od poničené jaderné elektrárny v japonské...
Ministr zemědělství Marian Jurečka.

Veterináři evidují k dnešku na Zlínsku 67 případů nákazy AMP u divokých prasat, o jeden více než ve čtvrtek. Od vypuknutí nákazy bylo ve Zlínském kraji nalezeno 113 uhynulých divokých prasat a u 36 z nich skončila vyšetření na AMP negativním výsledkem, na výsledky dalších deseti testů se čeká.

Na území intenzivního lovu na Moravě odlovili myslivci od 17. července 871 divočáků. Nejvíce, 229, na Uherskohradišťsku, 188 na Kroměřížsku a 134 na Hodonínsku. Všechna byla vyšetřena na AMP. „Žádný vzorek nebyl pozitivní, s negativním výsledkem bylo 869 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést,“ uvedl Vorlíček.

Aktuální informace o šíření nákazy lze nalézt na webu www.africkymorprasat.cz. Odborný časopis Svět myslivosti na něm bude publikovat i pokyny pro uživatele honiteb, odborné články nebo zkušenosti uživatelů honiteb ze zasažených lokalit. „Situace kolem afrického moru prasat v ČR se dynamicky vyvíjí a mění a jako měsíčník nejsme schopni publikovat aktuální informace o dané problematice, pouze souhrny toho, co se stalo. I proto jsme se rozhodli jít cestou vytvoření webu, jehož návštěvníci budou moci najít vše na jednom místě,“ sdělil šéfredaktor Světa myslivosti David Vaca.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil AMP, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenáší volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná. Stát kvůli nemoci nařídil intenzivní lov divočáků v celém Česku a povolil dosud zakázané techniky lovu. Minulý týden veterináři povolili po splnění zmíněných podmínek odstřel prasat i v části zamořeného Zlínska.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...