1. února 2010 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Výhra v loterii dovedla Abrahama Shakespeara k jisté smrti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Loterie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loterie | foto: Shutterstock

PLANT CITY/PRAHA Se starozákonním křestním jménem, jímž se honosil i zavražděný americký prezident Lincoln, a s příjmením výsostného autora ryzích lidských tragédií (ale i trpkých komedií) došel třiačtyřicetiletý řidič nákladních vozů skrze milionovou výhru až k vlastní zkáze. Jeho tělo bylo nalezeno minulý pátek v Plant City na Floridě – čerstvě zalité půl druhého metru silnou vrstvou betonu.

Podle otisků prstů identifikovala policie nalezené tělo jako ostatky Abrahama Shakespeara – "šťastlivce", jenž v roce 2006 vyhrál ve floridské loterijní soutěži celých jedenatřicet milionů dolarů (v dnešním kurzu zhruba pět set šedesát milionů korun). Americká média se ovšem shodují, že jeho smrt není žádným překvapením.
Shakespeare byl totiž pohřešován už od loňského dubna, ačkoliv se to jeho příbuzní uvolili nahlásit úřadům až v listopadu.

"Policie okamžitě zahájila pátrání," uvedl v rozhovoru pro zpravodaje CNN vyšetřující šerif Grady Judd a dodal, že Shakespearova rodina do poslední chvíle věřila, že je pohřešovaný naživu. "Všichni doufali, že se jen někam ukryl před lidmi, kteří po něm chtěli peníze. Domnívali se, že si užívá klidu někde v Karibiku."

Výherce A. Shakespeare.

Los měl ukrást kolegovi
Shakespearův sen se proměnil v noční můru ihned poté, co výhru v loterii převzal. Téměř okamžitě totiž musel čelit žalobě svého kolegy ze zaměstnání – ten jej obvinil, že mu výherní los ukradl z peněženky v den, kdy společně zaváželi zásoby do miamských restaurací.

Rok nato sice soud rozhodl v Shakespearův prospěch, strastí s výhrou spojených jej však zbavit nemohl. Podle výpovědí přátel a členů rodiny se záhy ocitl doslova v obležení lidí, kteří jej (přímo i oklikou) žádali o finanční pomoc.

"Myslel jsem, že jsou to moji přátelé, ale došlo mi, že se zajímají jen o peníze," svěřil se prý Shakespeare blízkému kamarádovi z dětství Samuelu Jonesovi. "Najednou vůbec nechápal, co se s ním děje. Ty peníze obrátily jeho život naruby," prohlásil Jones a dodal, že jeho přítel "vždy vedl skromný život a nedávno před koupí výherního losu také vstoupil do církve a nechal se pokřtít".

V rukou finanční poradkyně
Floridští policisté se podle svého vyjádření domnívají, že byl Shakespeare zavražděn. Čekají ale na výsledky pitvy, a tak zatím nikdo nebyl z vraždy obviněn ani zatčen. Americký tisk však již nyní jako hlavní podezřelou uvádí ženu jménem Dorice Donegan Mooreová, která v posledních letech udržovala s výhercem blízký vztah.

Nejdříve mu nabízela své poradenské služby, později dokonce pod záminkou pomoci při zakládání a vedení firmy získala podpisová práva k jednomu z jeho bankovních účtů. Zřejmě ne náhodou tak bylo tělo zesnulého nalezeno zabetonované na pozemku patřícím příteli Mooreové.

"Jako každý výherce v loterii i pan Shakespeare se domníval, že jeho život peníze nezmění. A jako každému výherci i jemu život změnily," uvedl v listu The Huffington Post Don McNay – uznávaný americký poradce v oblasti vyrovnávání se s velkými finančními obnosy.

Najdete na Lidovky.cz