Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vyhrožují nám fyzickou likvidací, říká pořadatel po zrušeném promítání filmu o romských fotbalistech

Česko

  16:59
PRAHA - Vedení klubu Bohemians 1905 zrušilo o víkendu premiéru dokumentu o romském fotbalovém týmu z Děčína FC Roma. Ačkoli se původně mluvilo o „bezpečnostní hrozbě“, ukázalo se, že klub jen ustoupil výhrůžkám svých radikálních fanoušků. Autoři filmu teď dostávají nabídky ze všech koutů republiky, kde by chtěli snímek promítat. Týmu ale chodí také výhrůžné zprávy. „Vyhrožují mi i fyzickou likvidací,“ uvedl producent Filip Kašiak pro server Lidovky.cz.

Ukázka z filmu FC Roma foto: nut produkce

Romští fotbalisti z klubu FC Roma se v minulosti potýkali s neochotou jiných klubů, které s nimi nechtěly hrát. Teď bojují s neméně silným odporem před filmovým plátnem.

Stali se totiž hlavními postavami stejnojmenného dokumentárního filmu režisérky Rozálie Kohoutové a producenta Tomáše Bojara, který se měl v úterý promítat na stadionu v pražských Vršovicích. Po výhrůžkách některých radikálních příznivců klubu však bylo promítání v prostorách sportovního klubu Bohemians 1905 zrušeno.

„Promítání jsme zrušili z bezpečnostních důvodů. Ozvali se nám fanoušci, že se chystají různé protestní akce, a to by nebylo možné uhlídat,“ vysvětluje situaci ředitel klubu Bohemians Darek Jakubowicz.

Původně se v médiích objevovala informace o „bezpečnostní hrozbě“. Ve skutečnosti se však jednalo o zprávu z radikální frakce fanouškovské základny, že v případě promítání filmu na stadionu v Ďolíčku naplánují bojkot akce ve formě protestů. „Družstvu fanoušků se již před nějakou dobou podařilo vybudovat mezi různými frakcemi příměří. Toto by jej hodně narušilo,“ líčí Jakubowicz, proč vedení raději ustoupilo výhrůžkám.

O snímku FC Roma

  • Dokumentární film Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara
  • Pojednává o romském fotbalovém týmu z Děčína, který se v minulosti potýkal s nezájmem dalších klubů s nimi hrát.
  • Film se zamýšlí nad předsudky, které mezi Romy a většinovou společnosti panují, a jejich vzájemným soužitím.

Od začátku se přitom klub zdráhal akci plně a oficiálně podpořit. „Nechtěli jsme to zaštiťovat. Šlo hlavně o poskytnutí prostoru,“ uvádí šéf klubu. A když byla možnost smlouvu nepodepsat, neváhal.

Výhrůžné zprávy pro producenta

Nedělní rozhodnutí vedení fotbalového klubu vyvolává kontroverzní reakce. Zatímco „Bohemce“ chodí od fanoušků spíše pochvalné zprávy, samotným tvůrcům hrozí někteří lidé i násilím. „Chodí nám různé výhrůžky. Lidé mi píšou, co všechno se mi může stát. Vyhrožují mi i fyzickou likvidací. Beru to ale s nadhledem. To dělají nemocní lidé,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz producent filmu Filip Kašiak.

Sám je přesvědčený o tom, že zrušení promítání rozdělilo jak fanoušky, tak samotný klub na dva tábory. Už z předchozího jednání s Bohemians prý pochopil, že by mohly v souvislosti a akcí nastat problémy. „Když jsme klubu odeslali smlouvu k podepsání, dlouho se nevracela,“ uvádí producent s tím, že rozhodnutí klubu přijímá s pochopením.

Zároveň se mu ale nelíbí princip. „Nemyslím si, že by se mělo uhýbat výhrůžkám a lidem, kteří dělají takový humbuk a přitom film ještě ani neviděli,“ říká.

Promítání filmu mělo být dostupné komukoli a zadarmo. Šéf klubu se ale obával toho, jak by byla zajištěna bezpečnost v areálu. „Neumím si představit, že by pořadatel vynaložil takovou částku na ochranku, když vím, kolik stojí pronájem. To jsou neuvěřitelně rozličné částky,“ vysvětluje s tím, že pronájem měl být jen symbolický.

Celý den řeší tvůrčí tým, co dělat s nastalou situací. „Budeme teprve rozhodovat o tom, kde se bude konat náhradní promítání,“ uvádí Kašiak. Jedním z jeho vysněných míst jsou Vršovice spjaté s historií klubu Bohemians 1905.

Stejně tak vyčíslí konkrétní finanční ztrátu způsobenou zrušením akce. „Zas tak velké finanční ztráty z toho pro nás ale neplynou. Naši partneři celou situaci chápou a ujistili nás, že nám vyjdou vstříc i v budoucnu a podpoří nás,“ vysvětluje Kašiak.

Nečekaná událost navíc přinesla i vlnu solidarity. „Volají nám teď lidé z Prahy, ale i odjinud z republiky, že chtějí film promítat. To je velmi milé,“ doplňuje. Bližší informace bude mít teprve v průběhu úterního odpoledne.

Jsme zvyklí, přijali zprávu samotní aktéři

Situace je teď komplikovaná i pro režisérku Rozálii Kohoutovou, která čelí kritice, že má film údajně politický rozměr. To kvůli zapojení kampaně HateFree Culture coby distribučního partnera do projektu. „Doufám, že se film promítne někde jinde a v klidu. Nechci, aby se film stal nástrojem politiky. Je spíše o absurditě rasismu a hlavně pak o prostředí okresního přeboru na Děčínsku,“ vyvrací kritická tvrzení objevující se v komentářích na sociálních sítích.

Zprávu o zrušení akce už nicméně oznámila samotným „hercům“ vystupujícím v dokumentárním filmu, který měl premiéru na letošním karlovarském festivalu a tento týden vstupuje do kin. „Říkají mi: ‚Rozárko, z toho si nic nedělej, my jsme na tohle zvyklí‘,” uvádí režisérka. Radost jí ale udělalo, že se je ozývají i další fanoušci klubu Bohemians, kteří nevyznávají stejný postoj jako jejich radikální „kolegové“.

A co na rozhodnutí „Bohemky“ říkají samotní zástupci kampaně HateFree Culture? „Bezpečnost návštěvníků je určitě na prvním místě. Proto jestli vedení klubu zachytilo vážné výhrůžky, rozhodnutí pro zrušení projekce je pochopitelné,“ říká šéf organizace Lukáš Houdek.

„Není však možné ustupovat lidem, kteří užívají zastrašování jako formu nesouhlasu. Proto se určitě ani tvůrci, ani distribuční partneři nezaleknou a pražská premiéra proběhne na jiném místě a v jiném termínu,“ dodává.