Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Výnosy z irských dluhopisů rostou. To je pro Iry špatně

Česko

PRAHA Irská republika v dnešních dnech čelí krizi důvěry investorů na finančních trzích. Náklady na obsluhu vládního dluhu neboli náklady na půjčení si na těchto trzích rostou. Jenže co to vlastně znamená?

Co je to vládní dluhopis?

První otázka tedy zní: Co je to vlastně vládní dluhopis? Jestliže vláda není schopná získat peníze od daňových poplatníků a její výdaje jsou vyšší, je nucena si někde tyto peníze vypůjčit. Způsob této výpůjčky je založen na tom, že vláda začne prodávat investorům jí vydané cenné papíry, které jsou známy pod názvem dluhopisy.

To, co investor na oplátku za jím půjčené peníze dostane, je příslib vlády, že kromě těchto peněz má garantovanou pevnou úrokovou sazbu po určitou dobu. Řekněme například čtyři procenta ročně po dobu deseti let. Na konci tohoto období je pak investorovi vyplacena částka, kterou původně zaplatil, a vládě se smaže tento dluh. Vládní dluhopisy jsou ve světě financí považovány za jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak dlouhodobě investovat. Proto jsou drženy například penzijními fondy, pojišťovnami, bankami, stejně tak jako soukromými investory.

Co znamená trh dluhopisů?

Další důležitá věc je: Co je to trh dluhopisů?

Jakmile je jednou dluhopis vydán a vláda má peníze, může investor daný dluhopis držet a shromažďovat úroky do té doby, než je dluh splacen. Investoři mají však i jinou možnost, a to daný dluhopis na finančních trzích prodat.

Cena dluhopisu se pak bude měnit podle toho, jaký je výhled ve změnách úrokových sazeb. Například pokud si trhy myslí, že úroky z těchto dluhopisů jdou ostře nahoru, potom cena dluhopisu, který má pevnou úrokovou sazbu čtyři procenta pro dalších deset let, půjde dolů. Ceny dluhopisů mohou také padat, pokud si investoři myslí, že existuje jisté riziko, že vláda nebude schopná vyplatit tyto roční úroky nebo nebude schopná vrátit celou částku, kterou si vypůjčila. Právě tyto obavy táhnou dolů cenu irských dluhopisů.

Jaký je rozdíl mezi výnosem a úrokovou sazbou?

Nelze opominout pojem výnos z dluhopisů. Co to tedy je?

Přestože to zní komplikovaně, tak složité to není. Výnos z dluhopisu je jednoduše návratnost, kterou investor obdrží, jestliže dluhopis koupil na finančním trhu za současnou tržní cenu. Lepší to bude ukázat na příkladu.

Vláda prodala dluhopis za cenu 100 eur a s roční úrokovou sazbou čtyři procenta. Tedy ročně investorovi zaplatí čtyři eura. V tuto chvíli je tedy výnos čtyři procenta. Jenže náhle spadne cena dluhopisu na finančním trhu na 50 eur. Takže investor, který koupí dluhopis za 50 eur, dostane ročně čtyři eura, tak má osmiprocentní roční výnos.

„Proč vlastně záleží na dluhopisových trzích?“ Protože určují velikost nákladů vlády, jestliže si půjčí. Jestliže chce vláda peníze, musí vydat nové dluhopisy. Tyto nově vydané dluhopisy však mají úrokovou sazbu v podobné výši, jako mají výnosy dluhopisy, které jsou již na trhu obchodovány. Jestliže trhy přestanou státu důvěřovat a vzrostou výnosy, tak vláda bude muset zaplatit víc, pokud si bude chtít půjčit.

Co se vlastně stalo s irskými dluhopisy? Cena irských dluhopisů na trhu začala padat a to zvýšilo výnosy. Výnosy u desetiletých irských dluhopisů vystoupaly na devět procent. To je opravdu vysoko. Pro srovnání: britská vláda si může přes všechny své finanční problémy na trzích vypůjčit na deset let za pouhá tři procenta.

***

Jestliže vláda není schopná získat peníze od daňových poplatníků a její výdaje jsou vyšší, je nucena si někde tyto peníze vypůjčit. Vláda začne prodávat jí vydané cenné papíry – dluhopisy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!