1. června 2009 15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vypsaná fixa bude vyprávět příběh nové desky na blogu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vypsaná fixa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vypsaná fixa | foto: Strelak.cz

PRAHA "Nová deska začala vznikat někdy na jaře 2008. Šel jsem s Dušanem po delší době v Praze na pivo a vedli jsme řeči. Hodnotili naše společný nahrávání naší poslední desky a vzhledem k tomu, že v kapele panoval jednotný názor nahrát další desku opět s Dušanem, který se tomu nebránil, tak jsme řešili co a jak dál."

Dnes, 1. června 2009, spouští skupina Vypsaná fiXa speciální blog http://blog.vypsanafixa.cz. Každý týden až do vydání nového alba v něm zpěvák Michal "Márdi" Mareda uveřejní nový díl deníku z natáčení alba, ale také se zde postupně objeví i dokumentární videa a fotky ze studia a z Londýna.

"Let trval asi tak stejně dlouho jako cesta vlakem ze San Piega do Londýna. V letadle se nedělo nic, akorát jedna letuška vypadala jako fotbalista Peter Crouch. Spousta holek v Anglii vypadá jako Peter Crouch, ale to jsem zjistil až po přistání. Tím myslím rodilé Angličanky. Cizinky a naturalizované Angličanky jsou v jiné lize. Ten Peter Crouch  je taková vysoká hubená veverka."
 
A furt se smáli
Nové album Vypsané fiXy vyjde 9. září. Skupina ho pojmenovala Klenot a bude obsahovat dvanáct písní. Klenot byl natočen v londýnském studiu Kore pod producentskou taktovkou Dušana Neuwertha, Jana P. Muchowa a Angličana Guye Fixsena, který například stál za zvukem skupin jako jsou Pixies, My Bloody Valentine, Slowdive či Breeders.

"První dojem byl dobrej. Guy vypadal sympaticky. Právě se vrátil po ročním cestování po Austrálii. Připomínal mi mladšího univerzitního profesora. Šli jsme do hospody na vítací drink. Fakt jsme byli na místě. Dali jsme si pár piv. Moucha kecal s Guyem a furt se smáli. Asi vzpomínali na svý legendární nahrávání."

Už v polovině června poputuje do českých rádií pilotní singl alba Holka s lebkou. Na festivalu Rock for People 2009 vystoupí kapela hned třikrát: každý festivalový den přehrají jedno své album. Mimo alba Krása nesmírná to budou desky Brutální všechno, Bestiálně štastni a Fenomén.

kul, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz