4. ledna 2010 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výsledek boje proti terorismu? Zabíjení nevinných lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bezpečnostní opatření se na letištích zostřila  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní opatření se na letištích zostřila |

V dnešním přehledu tisku se budeme věnovat francouzským tématům – zavzpomínáme na jednoho z bývalých francouzských premiérů Lionela Jospina a podíváme se, jak se francouzská vláda stává terčem kritiky kvůli nadbytku vakcín proti prasečí chřipce. Dojde ale i na jeden úvodník, který se zamýšlí nad "absurdím" bojem proti teroristické organizaci Al Kajda.

Deník Le Figaro píše o někdejším premiérovi Lionelovi Jospinovi, který v současné době bilancuje svojí politickou kariéru. Nejen, že mu v nejbližších dnech vychází obsáhlá kniha pamětí s názvem Lionel raconte Jospin (Lionel vypráví Jospin), ale navíc spolu s francouzským dokumentaristou Patrickem Rotmanem natočil filmovou zpověď ve které otevřeně hovoří například o své trockistické minulosti, pěti letech v premiérském křesle nebo o své porážce v roce 2002, kdy se jako prezidentský kandidát nečekaně neprobojoval do druhého kola voleb. Vzpomíná ale i na své politické souputníky. Zatímco o bývalém prezidentovi Françoisi Mitterrandovi říká Jospin jen velmi málo (označuje ho za stratéga a mistra v taktizování), podstatně více se naváží do jeho následovníka Jacquesa Chiraca. "Chirac, Villepin a jejich přátelé stále hledali příležitost, jak mě pošpinit," cituje Jospina Le Figaro v článku Revenant sur son passé, Jospin égratigne Chirac (Při návratu do minulosti se Jospin naváží do Chiraca). Celý článek naleznete zde.

Epidemie prasečí chřipky a zejména očkování proti viru H1N1 je ve Francii stále velkým tématem. Le Parisien v článku Grippe A : les critiques s'accumulent contre le surplus de vaccins (Chřipka A: kritika se koncentruje okolo přebytku vakcín) přináší kritické hlasy politiků na adresu francouzské vlády, která se podle nich špatně postavila k celé kampani prodeje a aplikace vakcín. Francie v současné době vlastní okolo 94 milionů vakcín, což je na 64 milionů obyvatel přespříliš. Zvlášť v době, kdy je podle odhadu odborníků epidemie na ústupu a ukázalo se, že na ochranu stačí pouze jedna nikoli dvě očkovací dávky. Francouzi navíc téměř nejeví o očkování zájem. Tamní vláda se proto v neděli rozhodla přebytečné vakcíny prodávat do zahraničí. "Tato vláda opět nenaslouchala těm, kteří vědí, a to není to poprvé," cituje Le Parisien socialistického europoslance Vincenta Peillona. Jeho kolega ze Socialistické strany (PS) Jean-Marie Le Guen označil celou vládní politiku okolo vakcinace za "fiasko" a prohlásil, že Francie má ze všech rozvinutých zemí nejmenší počet očkovaných lidí. Celý článek naleznete zde.

Šéfredaktor levicového listu Libération Laurent Joffrin se v dnešním úvodníku nazvaném Absurde (Absurdní) pozastavuje nad terorismem ve světě konkrétně organizací Al Kajda a jejím nejznámějším členem Usámou bin Ládinem. "Usámovi bin Ládinovi, který je po 11. září stále globálním nepřítelem číslo 1 se za deset let jeho krvavých aktivit nepodařilo dosáhnout žádného z jeho šílených cílů," hodnotí Joffrin. Všímá si ale i bezvýsledného snažení na druhé straně barikády - demokratickými státy v čele s Amerikou. "Demokracie, které mají teroristé vždy tendenci podceňovat si nevedou lépe ani hůře než předtím. Jediným hmatatelným výsledkem jejich snažení je zabíjení velkého počtu nevinných – většinou muslimů – a zkomplikování letecké dopravy," dodává. Celý článek naleznete zde.