13. září 2010 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstavě Yoko Ono dominuje prostřelené sklo. Upozorňuje na násilí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Yoko Ono pozuje před instalací svého díla, které nazvala The Hole (Díra). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yoko Ono pozuje před instalací svého díla, které nazvala The Hole (Díra). | foto: Reuters

BERLÍN V centru nové výstavy Yoko Ono v Berlíně je velká skleněná tabule s průstřelem od kulky. Vdova po slavném hudebníkovi Johnu Lennonovi říká, že tím chce upozornit na násilí v dnešním světě.

Výstava sedmasedmdesátileté umělkyně začala v pátek a potrvá do 13. listopadu. jmenuje se Das Gift. Je to podle agentury AP hra s významem slova v angličtině (dar) a němčině (jed).

"Chci, aby všichni pochopili, co se děje v současném světě, ve kterém je neuvěřitelné násilí a zneužívání. Namísto toho, aby se tato skutečnost zametla pod koberec a zapomnělo se ni, musíme jí čelit," řekla na vernisáži Ono.

ČTĚTE TAKÉ:

Prostřelené sklo nazvala The Hole (Díra). Na výstavě také rozmístila například sbírku německých vojenských přileb, které visí ze stropu a jsou naplněny modrými kousky skládačky. Kousky mají připomínat nebe a naději, lidé si je mohou odnášet domů.

Ono vysvětlila, že pro umístění expozice vybrala Berlín, protože je to město s pohnutou historií podobně jako ona. "Když jsem to dělala, celou dobu jsem cítila, že lidé v Berlíně mě pochopí," řekla žena, jejíž manžel byl v roce 1980 ve svých 40 letech zavražděn v New Yorku.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz