7. května 2008 15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vytáhl z hořícího auta lidi. Dostal medaili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ohořelé auto - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohořelé auto - ilustrační foto. | foto: HZS VysočinaReprofoto

PRAHA Z hořícího auta vyprostil tři lidi a zachránil jim tak život. Petr Kočí je jedním z těch, které ocenil ministr vnitra Ivan Langer a Hasičský záchranný sbor za projevenou duchapřítomnost a odvahu.

Medaile předal ministr Langer s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru (HZS) Miroslavem Štěpánem v Trojském zámku v Praze. Stejně ocenili i další čtyři lidi, kteří letos nebo v loňském roce projevili odvahu a duchapřítomnost.

Nehoda se stala 14. února na Orlickoústecku poblíž obce Králíky na Pardubicku. Kočí jel letos na svatého Valentýna kolem 8:30 ráno do nedaleké prodejny stavebnin pro materiál, když projížděl kolem havarovaného auta. Novinářům dnes vysvětlil, že ráno byla namrzlá vozovka, řidič proto nezvládl v zatáčce řízení.

"Auto začalo hned hořet, tak jsem co nejdřív reagoval, přiblížil se k tomu autu a zkoušel jsem je vytáhnout," vzpomínal zachránce. Bez ohledu na vlastní bezpečí vyprostil z auta tři zraněné pasažéry v bězvědomí. "Ještě jsem je pak jednou poponášel, protože jsem se bál, že to auto, když začalo hořet, tak vybouchne," dodal.

Uvozovky dolníAuto začalo hned hořet, tak jsem co nejdřív reagoval.Uvozovky horní

Řidič, který se probral, byl podle Kočího v šoku. Přesto mu muž řekl, aby zavolal záchranku. "Byly tam asi tři sanitky a hasiči pak auto uhasili," vyprávěl Kočí. Medaili za statečnost skromný zachránce příliš nevnímal. "Jsem rád, že si lidi všímají, že koukají kolem sebe a že dokážou ocenit, když člověk pomůže," řekl Kočí.

Strach jde stranou...
Stejné ocenění získali také například dva strážníci Městské policie Čáslav Jaroslav Holík a Drahoslav Svoboda. Ti letos v lednu vynesli ženu z bytu zasaženého požárem a evakuovali další obyvatele z hořícího a silně zakouřeného domu s pečovatelskou službou. Z budovy se jim podařilo dostat 20 lidí.

"Mělo jich tam být 21, bylo jich tam 20. Jeden byl hospitalizován v tu dobu v nemocnici, takže jsme při sčítání měli strach, aby tam náhodou ten jeden nezůstal," řekl novinářům Holík. Strážníci proto museli ještě na místě zjistit, zda záchranka muže z nemocnice již přivezla, či nikoliv. Strach při zásahu muži neměli. "Strach v této situaci jde stranou... Člověk ani neuvažuje, jestli něco může hrozit nebo ne," vysvětlil Svoboda. Podle něj bylo nutné se rychle rozhodovat.

Medaile za statečnost převzali také David Tempír, který včas přivolal
záchranáře k automobilové nehodě, a jihočeský hasič Vlastimil Beneš, který loni na Štědrý den zachránil člověka, pod nímž se na rybníce prolomil led. Medaile předávali hasiči v prostorách Trojského zámku při příležitosti výročí Dne vítězství. Čestné medaile obdrželo 27 lidí za dlouhodobou spolupráci s HZS.

Ocenění tak dostali například zástupci vysokých škol nebo samosprávy. Dalších 23 medailí rozdali hasiči za zásluhy o bezpečnost, ty putovaly do rukou lidem, kteří se dlouhodobě starají o požární bezpečnost a rozvoj HZS.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz