Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vytunelované miliony prý skončily u Tykače

Česko

  16:04
PRAHA - Významná část peněz - necelá půlmiliarda korun - z vytunelovaných CS Fondů údajně skončila u bývalého šéfa zaniklé finanční skupiny Motoinvest, nynějšího majitele těžařské společnosti Czech Coal a jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače.

Pavel Tykač

Stejná suma prý putovala ke kontroverznímu podnikateli Františku Chobotovi, jenž si později změnil jméno na Bušek. Tvrdí to německý obchodník Klaus Peter Schimmelpfennig, který dnes pražskému městskému soudu popisoval okolnosti převodu, v rámci něhož zhruba 1,23 miliardy korun z CS Fondů zmizelo v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Tykač už v letech 2006 až 2008 čelil kvůli tunelu v CS Fondech obvinění, jeho stíhání však státní zástupce zastavil. Tykačův mluvčí Jan Chudomel dříve v týdeníku Týden označil Schimmelpfennigova slova za vyděračské pokusy. Tykač byl podle Chudomela v minulosti kontaktován nejmenovanými lidmi, kteří žádali větší obnos za to, že nevyužijí procesu v kauze CS Fondů k Tykačově kriminalizaci. Chobot o sobě podle médií v 90. letech říkal, že je tunelářem, protože tunelování je v Česku legální.

Tykačův mluvčí Jan Chudomel sdělil, že Tykač Schimmelpfenniga nezná, nikdy se s ním nesetkal, nespolupracoval, neobchodoval ani nekomunikoval. Schimmelpfennigovo svědectví je podle Chudomela důsledkem neúspěšného pokusu o vydírání Tykače.

Asi v polovině loňského roku prý podnikatele kontaktovali lidé vyslaní Chobotem a chtěli "významnou finanční částku" za to, že nevyužijí procesu v kauze CS Fondů k Tykačově kriminalizaci. Z jejich vyjádření podle Chudomela vyplynulo, že se na vyvedení peněz z CS Fondů podíleli, ale jejich jednání je již promlčeno, na rozdíl od Tykače, který byl stíhán.

V Československu věc vyzní do ztracena, tvrdil prý Tykač

Asi 1,23 miliardy korun podle spisu putovalo v březnu 1997 z Česka z účtu společnosti Swirlglen na účet firmy Treuunion v Lucembursku.

Schimmelpfennig uvedl, že byl v představenstvu Treuunion, podle Týdne byl majitelem společnosti a založil i Swirlglen. Převod byl ještě předtím na několik dní pozastaven, protože na něj upozornila banka GiroCredit, u níž měla Swirlglen účet. Nakonec ale peníze přeci jen zmizely za hranicemi.

Tomu měl podle žalobce zabránit bývalý šéf Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Jiří Kudlík. Ten nyní stojí s jednatelem firmy Crassus Petrem Müllerem před soudem, oba čelí obžalobě, že se miliardového podvodu v kauze CS Fondů účastnili. Schimmelpfennig tvrdí, že dostat peníze z ČR bylo jeho hlavním úkolem. Na to si ho prý sjednala Chobotova firma Iceberg, která to vyřizovala pro Tykače.

Kariéra Pavla Tykače.

Schimmelpfennig uvedl, že s Kudlíkem jednal a tlačil na něho, aby FAÚ nepodával trestní oznámení, což by transakci zmařilo. Za Kudlíkem ho prý poslali Tykač s Chobotem, kteří mu sdělili, že Kudlík nemá dost informací.

Údajně šéfovi FAÚ pohrozil žalobou na ČR. Ještě ten den byly finance CS Fondů převedeny z Česka. Schimmelpfennig hovořil o asi 72 milionech německých marek. Podle dobového kurzu suma odpovídá částce, která opustila Česko. Za menší část sumy se podle Schimmelpfenniga zaplatil balík akcií a další výdaje, například bankám. Schimmelpfennig údajně inkasoval provizi, šlo prý o sedmimístnou sumu v markách. Na účtu Treuunion podle něho zbylo zhruba 54 milionů marek.

Je svědek důvěryhodný? S výpovědí otálel

Podle Schimmelpfenniga se o jejich osudu rozhodlo v dubnu 1997. Tehdejšího jednání se prý účastnil Tykač, Chobot a další člověk, který Tykačovi překládal. Schimmelpfennig měl prý kvůli předchozímu zablokování peněz obavu, že pozadí převodu není úplně čisté a firmy Treuunion nebo Swirlglen by mohly čelit civilní žalobě. O tom, že by celý případ mohl mít kriminální dohru, údajně tehdy neuvažoval. Chtěl prý po Tykačovi a Chobotovi vysvětlení a záruky, že případné nároky převezme někdo jiný.

Dohoda se podle něho rodila těžko. Tykač údajně nechápal, o jakém riziku Schimmelpfennig hovoří. "Peníze jsou bezpečně v zahraničí, v Československu věc vyzní do ztracena," překládala dnes tlumočnice údajný Tykačův výrok ze zápisků Schimmelpfenniga. Tykač prý také odmítl doložit původ peněz. Chobot pak údajně přišel s návrhem, aby si sumu rozdělili půl na půl s tím, že záruku za rizika na sebe vezme Iceberg. To se Tykačovi podle Schimmelpfenniga nelíbilo a podíl pro Chobota považoval za vysoký.

Až poté, co jim Schimmelpfennig pohrozil, že peníze pošle zpět do Česka na účet Swirlglen, údajně Tykač kývl. Podle údajné dohody si tak prý částku rozdělili půl na půl a každý dostal 27 milionů německých marek. Podle kurzu z přelomu dubna a května 1997 tak údajně každý získal více než 480 milionů korun.

Státní zástupce Marek Solar novinářům řekl, že se žalobci a policisté budou výpovědí Schimmelpfenniga zabývat. Budou se prý zajímat i o to, co k případu vypoví Chobot. Solar jeho předvolání dnes navrhl soudu a předseda trestního senátu Kamil Kydalka hlavní líčení odročil na 29. února. Solar ovšem upozornil na to, že bude potřeba zodpovědět otázku, zda je Schimmelpfennig důvěryhodný. Není prý například jasné, proč se svou výpovědí přišel až nyní, přestože se po něm dřív bezvýsledně pátralo.

Vyslechnout Schimmelpfenniga podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové navrhl Kudlík, který dodal i kontaktní údaje. Schimmelpfennig v minulých měsících po soudu požadoval záruku, že nebude trestně stíhán. Kydalka to odmítl, ale sdělil mu, že je jeho případný trestný čin již promlčen.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.