Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Výtvarník Franta u voršilek výstavu ukončil kvůli cenzuře

Kultura

  10:42aktualizováno  11:07
PRAHA - Řádové sestry voršilky mají klid. Výtvarník Roman Franta ve čtvrtek ukončil výstavu obrazů v galerii Nová síň v pražské Voršilské. Frantovi se nelíbila cenzura a celý přístup galerie k jeho výstavě B.B. (K)NOW. Sestrám voršilkám zase vadila nahá těla žen na obrazech. Ředitel galerie proto intimní části ženských těl přelepil černou páskou.

Výtvarník Roman Franta. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Franta se brání, že neustupuje řádu. Nelíbí se mu, že galerie omezuje svobodu projevu. "Výstavu B. B. (K)NOW jsem ukončil proto, že nesouhlasím s tímto vedením galerie, když si bez mého vědomí dovolí zasahovat do obrazů cenzorským, navíc nešetrným přelepením," rozčílil se Franta.

Výstava začala minulý týden. Už včera ale výtvarník obrazy začal z galerie odvážet. "K tomuto kroku jsem se rozhodl až po několikerém upozornění, kdy ředitel galerie Nová síň nebyl ochoten akceptovat můj požadavek odstranit černé přelepy obrazů," vysvětlil Franta.

Přečtěte si rozhovor s Romanem Frantou


Kromě cenzury umělci vadilo i to, že galerie u vstupních dveří odstranila poutací plakát na výstavu, na kterém byl jeden z odvážných obrazů.

Roman Franta

"Upozorňuji tímto na fakt, že galerie Nová síň tak neplní funkci standardní galerie. Postrádá tak statut galerie, která má být prostorem pro svobodné vyjádření uměleckých záměrů," řekl výtvarník.

Výstava měla trvat v Nové síni, která sídlí v budově vlastněné Řádem sv. Voršily, do 24. ledna. Frantovi se prý ozvaly už i další galerie, které by jeho práci chtěly vystavovat.

Na umělcových obrazech vystupuje brouk Pytlík ve společnosti ženských těl. Franta tak glosuje českou společenskou situaci posledních dvaceti let.

Častým motivem Frantových obrazů je brouk

Sedmačtyřicetiletý Roman Franta vstoupil na výtvarnou scénu v 90. letech. Začal se prezentovat nejen v Česku, ale také v USA, Británii, Německu a Norsku. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, dva roky studoval v institutu umění v San Francisku. Od roku 2008 je docentem na Akademii výtvarných umění v Praze.

Častým motivem jeho obrazů je brouk, ovšem nezobrazuje brouka jednotlivého, ale vždy celé společenství, jakési skrumáže utříděné podle určitých pravidel. Využívá přitom různosti zbarvení a variací těl brouků, například teček a pruhů.

Autor: