Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Roman Týc opustil Pankrác, ven se mu ani moc nechtělo

Česko

  16:09aktualizováno  17:37
PRAHA - Výtvarník Roman Týc po měsíci opustil pankráckou věznici, do které se dostal kvůli výměně skel na pražských semaforech. Před věznicí na něj čekali přátelé, se kterými se uvítal. Pak si nasadil helmu a s přítelkyní odjel na motorce.

Výtvarník Roman Týc opustil 24. března pankráckou věznici foto: ČTK

"Samozřejmě že se těším, ale ač vám připadá divný, tak vevnitř jsou taky lidi, a s těma jsem si za ten měsíc taky vybudoval nějaký vztah," řekl po svém propuštění České televizi. "Ono je určitým trestem se tam i nevrátit, když s někým navážete komunikaci, což v tomhle prostředí určitě není jednoduché," řekl Týc před branami věznice. Jeho odchod z vězení zaznamenala také kamera iDnes.cz.

Týc - vlastním jménem David Hons - bere výměnu semaforových skel jako uměleckou akci. Pokud by prý pokutu 60 000 korun zaplatil, uznal by, že spáchal trestný čin. Vybral si proto raději vězení. Nastupoval do něj 24. února, a to nadvakrát. Poprvé u sebe neměl občanský průkaz.

ČTĚTE TAKÉ:

Hons patří mezi zakládající členy umělecké skupiny Ztohoven, která se věnuje především umění ve veřejném prostoru. V roce 2007 výtvarník v Praze vyměnil skla na 50 semaforech pro chodce. Místo stojícího a chodícího panáčka na nich byly postavičky v komických či lehce vulgárních situacích.

Roman Týc opouští se svou přítelkyní na motorce věznici na Pankráci.

Hons svůj čin vysvětlil tím, že jen pomohl figurkám uvolnit se. Podle soudu poškozoval cizí věc a měl zaplatit pokutu. Pražská radní Aleksandra Udženija se už ale nechala slyšet, že by chtěla nechat Týcovy panáčky na některé semafory v Praze umístit.

Na umělcovu podporu vzniklo několik iniciativ. Lidé mu nahrávali skladby, pekli bábovky či psali prezidentovi, aby zvážil udělení milosti.

Incident s policií

Krátce před nástupem do vězení měl Týc incident s policií, který skončil jeho obviněním. Ve středu večer podle policie napadl strážníka. Týc ale tvrdí, že se jen zastal ženy, která měla se strážníky konflikt. Žena vystoupila v médiích a uvedla, že sama konflikt vyprovokovala a Týc se jí zastal, ale byl strážníky napaden. Policie jeho jednání považuje za násilí proti úřední osobě, za takový trestný čin mu hrozí až čtyři roky vězení.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...