Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vývoj popularity stran od posledních voleb

Události

  14:51

Graf-pokles foto: Reprofoto

únor 2006 – Růst preferencí ČSSD se po několika měsících zastavil a poklesl na 23 procent, což zhruba odpovídá situaci před vzestupem za Jiřího Paroubka. Jde-li o trvalý trend, ale musí potvrdit další průzkumy.

Do parlamentu by se podle několika výzkumů mohla dostat Strana zelených. Preference strany pod vedením Martina Bursíka se pohybují mezi 5,6-7,9 procenty. Zelení byli v průzkumech dlouhodobě jedinou stranou s podporou mezi dvěma a třemi procenty.

září 2005 – Nový premiér Jiří Paroubek vytáhl preference ČSSD na 23 procent, ODS má podporu 28,5 procent. Zatímco preference největší vládní strany v dalších měsících stoupají, podpora občanských demokratů stagnuje a klesá. Začátkem roku 2006 se preference ČSSD a ODS vyrovnaly na hranici statistické chyby.

duben 2005 – Stanislav Gross odstoupil z čela vlády. ČSSD má preference 10,5 procenta, ODS třikrát více. Podpora sociálních demokratů je na dlouhodobém minimu kvůli neschopnosti Grosse doložit, odkud má peníze na koupi svého barrandovského bytu. Vládní krize se prohloubila koncem března po demisi ministrů KDU-ČSL. O měsíc později podal Gross, po krátké frašce s vládou pod vedením diplomata Jana Kohouta, demisi.

listopad 2004 – ODS drtivě zvítězila v krajských a senátních volbách. Kampaň ČSSD „myslím to upřímně“ neuspěla.

Občanští demokraté vyhráli ve dvanácti z třinácti krajů, kde se volilo, v Jihomoravském kraji zvítězili lidovci. ČSSD nezískala žádné senátní křeslo, zatímco ODS osmnáct. Do Senátu se dostal kandidát Strany Zelených Jaromír Štětina.

říjen 2004
– Sociální demokraté pod vedením nového premiéra Stanislava Grosse se odrážejí ode dna a snižují náskok ODS, která má 28,5 procenta.

červen 2004 – Porážka ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu. Vladimír Špidla rezignuje na post premiéra a předsedy sociální demokracie.

ODS získala v evropských volbách 30,4 procenta hlasů, ČSSD skončila se ziskem 8,78 procenta až za komunisty (20,26%), SNK-ED (11,02%) a lidovci (9,57%).

květen 2003 – Sociální demokracie se propadá na hranici 15 procent.
ČSSD nedokáže do konce roku trend v preferencích změnit, na její úkor sílí komunisté, kteří v některých výzkumech získávají pozici nejsilnější levicové strany. ODS si udržuje podporu kolem třiceti procent.

Spory v ČSSD pokračují. Vladimír Špidla nemá silnou pozici uvnitř strany, protože na březnovém sjezdu strany získal hlasy pouze 55 procent delegátů. Vláda plně nekontroluje poslanecký klub ČSSD, který načas opouští poslanec Josef Hojdar. Neshody kvůli spolupráci s KSČM proti koaličním partnerům a v otázkách reformy veřejných financů. Miloš Zeman udílí „knížecí“ rady z Vysočiny.

březen 2003 – ODS získala po půl roce vládnutí sociální demokracie v preferencích přes třicet procent, ČSSD klesla na 20 procent.

Sociální demokracií několik měsíců otřásaly vnitřní spory kolem prezidentské volby Miloše Zemana. Vladimír Špidla se dostal do konfliktu s významnou částí ČSSD, která Zemanovu kandidaturu podporovala. Špidla jeho zvolení zabránil, nedokázal však prosadit vlastní kandidáty a zmařit volbu Václava Klause, kterému hlasy odevzdala řada poslanců jeho vlastní strany.

září 2002 – ČSSD má v průzkumech 33%, ODS pouze 17%. Koalice se jako společný volební projekt rozdělila. Lidovci mají podporu 8%, Unie svobody klesla na 3,5%.

Vláda v srpnu úspěšně čelila povodním, veřejnost oceňuje nový styl Vladimíra Špidly. US-DEU řeší spory uvnitř strany a potýká se s „odbojem“ poslankyně Hany Marvanové, která nepodpořila tzv. povodňový balíček a požadovala změny v připravovaném schodkovém rozpočtu.

6. srpna 2002 – Kabinet Vladimíra Špidly získal důvěru v parlamentu. Podpořilo ho 101 poslanců.

3. července 2002 – Vyjednavači ČSSD a Koalice se dohodli na vzniku společné vlády. Sociální demokraté získali 11 ministerstev, lidovci a unionisté po třech. Hana Marvanová rezignovala na post předsedkyně US-DEU, úřadujícím předsedou se stává Ivan Pilip.

15. června 2002 – ČSSD vyhrála parlamentní volby, získala 30,2% hlasů a 70 mandátů.

Na druhém místě skončila ODS s 24,47 procenty hlasů (58 mandátů), třetí nejsilnější stranou se stala KSČM s podporou 18,5% občanů (41 mandátů). Poslední parlamentní stranou byla Koalice KDU-ČSL a US-DEU se 14,27 procenty hlasů (31 mandátů).

Nejsilnějšími neparlamentními stranami bylo Sdružení nezávislých (2,78%) a Zelení (2,36%). Voleb se zúčastnilo 58 procent občanů.

Zdroj: CVVM

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat