1. října 2010 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vývoz odpadu do Brazílie?Podle českého ministerstva v pořádku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V přístavu Rio Grande na jihu Brazílie byl objeven kontejner s 22 tunami toxického odpadu, náklad prý pochází z Česka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V přístavu Rio Grande na jihu Brazílie byl objeven kontejner s 22 tunami toxického odpadu, náklad prý pochází z Česka. | foto: www.ibama.gov.br

PRAHA Česká republika neporušila podle šetření ministerstva životního prostředí vývozem odpadů, které v létě úřady odhalily v kontejneru v Brazílii, mezinárodní předpisy o přeshraniční přepravě odpadů. Ministerstvo to uvedlo potom, co jeho zástupci spolu s inspektory životního prostředí a celníky prohlédli vrácený kontejner. Do Česka byl dopraven ve středu, ještě ten den úředníci obsah zkontrolovali při vykládce ve společnosti NEOMA. Firma nyní zajistí recyklaci vráceného odpadu.

"Šetření potvrdilo, že předmětem vývozu do Brazílie byly odpady, které jsou z hlediska evropského nařízení zařazeny do takzvaného zeleného seznamu. Obsahem vráceného kontejneru byl odpad fólií a obalů pocházejících z výroby, distribuce a používání obalového materiálu bez obsahů," řekla  Eva Veverková z tiskového odboru ministerstva.

22 tun transparentních fólií a balíků
Společnost NEOMA třídí obaly podle požadavku následného zpracovatele a druhu materiálu. Ve sporném kontejneru byl polyetylen v podobě balíků transparentních fólií a balíků barevných obalových odpadů. Celkem kontejner obsahoval 22 tun odpadů. Podle zjištění českých úřadů NEOMA prodala vytříděné plastové obalové odpady hongkongské společnosti DASHAN Ltd., která je pak prostřednictvím korejské přepravní společnosti nechala vyvézt do Brazílie.

Ministerstvo se s firmou dohodlo, že kontejner dobrovolně převezme zpět a zajistí recyklaci vrácených odpadů. Česko bude nyní podle Veverkové informovat o výsledcích šetření sekretariát basilejské úmluvy, která nad přeshraničním pohybem odpadu bdí.

Ministerstvo v tiskové zprávě také uvedlo, že očekávalo stejně jako německé úřady, až s nimi brazilský příslušný úřad v souladu s basilejskou úmluvou zahájí jednání o domnělé nelegální přepravě odpadů. Obě země se Brazílii podle ministerstva také opakovaně pokoušely bez výsledku kontaktovat. Česko bude v případném sporu nesouhlasit se stanoviskem Brazílie, která tvrdí, že z Česka do ní byl nezákonně ze strany vývozce poslána "směs plastů a jiných polymerů s odpady shromažďovanými z domácností".

Podle Brazílie byla zásilka zkouškou
Brazilské úřady v kontejneru podle tamního tisku objevily "kontaminované usazeniny", špinavé obaly na čistící prostředky, použité jednorázové plenky, potravinové obaly a zbytky krmiva pro zvířata. Brazilské úřady už dříve uvedly, že zásilka mohla být zkouškou účinnosti brazilské pobřežní inspekce pro případnou dopravu dalšího odpadu.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse