2. února 2014 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vzestupy i pády. Cirk La Putyka uvede premiéru inscenace Airground

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Cirk La Putyka: SLAPSTICK SONATA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cirk La Putyka: SLAPSTICK SONATA. | foto: Pavel Kolský, Work in progress, La Fabrika

PRAHA Tři herečky, letadlo a jednoho hudebníka uvidí diváci poprvé v neděli večer v novém projektu souboru Cirk La Putyka s názvem Airground. Místem premiéry představení, ve kterém se cirkusová umění prolnou s živou hudbou a s prvky pohybového a tanečního divadla, bude pražská La Fabrika.

"Airground bude hodně o vzduchu, o vzestupech, pádech i rovnováze fyzické a psychické," uvedli autoři námětu a zároveň režiséři inscenace Tom Rychetský a Štěpán Benyovszký. Jde o šestý projekt tohoto novocirkusového souboru.

Cirk La Putyka

  • Cirk La Putyka se na české divadelní scéně etabloval v roce 2009, kdy dal Rostislav Novák ml. dohromady sportovce, tanečníky, herce a hudebníky a začal s nimi pracovat na projektu La Putyka. Stalo se z něj jedno z nejúspěšnějších představení tohoto žánru u nás.

Na jevišti se objeví Anna Schmidtmajerová, Tereza Toběrná a Šárka Bočková, které už účinkovaly v předchozích úspěšných projektech souboru jako La Putyka či Slapstick Sonata. Airground živě doprovodí klávesista David Hlaváč. Ten se vedle divadla věnuje například kapele Střídmí klusáci v kulisách višní a s Cirkem La Putyka spolupracoval v létě 2012 během dvouměsíční přehlídky nového cirkusu Chapiteau-X.

"Blíží se ale další dvě premiéry. Půjde o představení, kterému pracovně říkáme Playground nebo Hřiště. Uvedeme je 19. března, režisérem bude Maksim Komaro, s nímž soubor spolupracoval už na projektu Slapstick Sonata," řekl Novák ČTK.

Hledání nového tvaru

 V Trutnově bude mít 27. května v rámci festivalu Cirk-UFF premiéru představení Dolls, tedy panenky, ve kterém se ke slovu dostanou loutky a další předměty. Hlavním tématem budou vztahy a hravost - i proto se herci v rámci přípravy setkají s lidmi věnujícími se rituálům, práci se zvířaty, loutkovému divadlu, moderním technologiím a filmu.

"Půjde o multižánrové a mezinárodní hledání nového tvaru v žánru současného umění," dodal Novák. V novinkách souboru se podle něj potkají kromě Čechů umělci z Mexika, Německa, Finska, Francie a Švédska.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse