Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výměna za vědkyni, pak čtení závěti. Připomeňte si vzkazy Hany a Antonie

USA

  19:37
Od 13. března 2013 dostaly rodiny Hany a Antonie oficiální cestou dva videovzkazy. Oba v roce 2013. Na prvním videu žádaly dívky o propuštění pákistánské vědkyně, kterou uvěznilo USA za podporu terorismu. Na druhém videu prosily o pomoc českou vládu a četly svoji závěť.

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října. foto: Reprofoto

Je 13. března 2013 a na pákistánských hranicích píší domů Hana a Antonie zprávu, která bude jejich posledním vzkazem před tím, než je na dva roky zajmou radikálové napojení na Al-Káidu. „Jsme na pakistánských hranicích a čeká nás 10 hodin cesty autobusem,“ napsaly. Cílem jejich cesty byla Indie. Místo toho dívky spolkl Pákistán a jejich rodiny o nich čtvrt roku nevěděly vůbec nic.

Únos dvou Češek

V noci na středu 26. června 2013 se na účelově zřízeném facebookovém profilu pod jménem Orna Moshe obejvilo první video, které dávalo naději, že dívky stále žijí. Antonie Chrástecká a Hana Humpálová v něm četly připravené prohlášení požadující propuštění neuroložky Áfíi Siddíkíové, která byla v USA odsouzena za spolupráci s teroristickou organizací Al-Káida. Video čekalo na zveřejnění pár měsíců, únosci ho natočili už 16. dubna. 

Další video se objevilo na internetu na konci října 2013. Znovu ale bylo již pár měsíců staré. Na záběrech mluví dívky odděleně, převážně anglicky. Prosí českou vládu o pomoc a mluví o své smrti a poslední vůli. Nejprve hovoří Hana Humpálová: uvádí datum 23. srpna, načež si stěžuje na špatné zdraví zaviněné hlavně tím, že nemá dostatečný přístup k vodě a nedostává dost najíst. „Můj zdravotní stav není stabilní, zejména kvůli potravinám a vodě, a zhoršuje se,“ říká.

České ministerstvo zahraničí poté sdělilo, že nahrávky nebude komentovat. Tehdejší premiér Jiří Rusnok řekl pouze, že česká strana je v kontaktu s oficiálními orgány příslušných zemí.

Nešťastně se odvíjející příběh dvou mladých Češek s dobrodružnou povahou nakonec dopadl dobře. Po dvou letech, 27. března 2015, se díky turecké nevládní organizaci IHH podařilo dívky dostat na turecké území, odkud se společně rodinnými příslušníky dopravily zpátky domů.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: