15. prosince 2008 8:50 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Vznikne také SNVS?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
karikatura Václava Klause z týdeníku The Economist | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy karikatura Václava Klause z týdeníku The Economist | foto: Illustration by Peter Schrank

Hra na vznik nových politických stran napravo od ODS začíná mít komické obrysy. Když člověk v médiích sleduje nepřímé hašteření obou nových „otců zakladatelů“ Petra Macha a Petra Havlíka, nemůže si nevzpomenout na některá humoristická díla minulosti.

Jeden den šéf CEP Mach prohlásí, že nová strana vznikne pouze jedna (myšlena ta jeho, samozřejmě). A že s Havlíkem o tom nikdy nejednal a nemá na něj ani kontakt.

Druhý den sepíše bývalý zakladatel ODS elaborát, ve kterém v narážce na Macha uvádí, že nestačí „odvaha, mladistvé odhodlání a odpor vůči EU či globálnímu oteplování“. A líčí stranu zaměřenou na snižování daní, ale také na „program oslovující co nejširší počet voličů“. Tedy hájí totéž, co Hrad kritizuje na ODS.

Mediální přestřelky obou spolupracovníků Václava Klause, který se raději drží zpět, tak připomínají slavnou hádku členů protiřímských frakcí z montypythonovského Života Briana. Hlavním soupeřem je sice ČSSD (prakticky ale ODS), ovšem hned poté jsou to ti druzí.

A čím více frakcí, tím větší podezřívání, v poslední fázi i vůči sobě samým. Havlíkovy proslovy pak zase připomínají cimrmanovské bouchání do stolu průkazem a křičení: kdo je tu nejzkušenější, kdo je tu nejzkušenější?

Pokud budou oba „otcové zakladatelé“ postupovat i nadále takto, může být celá ODS v čele s Mirkem Topolánkem v klidu. Ani od jedněch totiž nebezpečí nehrozí.

Mrzet to může zřejmě jen jediného člověka. Ten má ovšem stále ještě možnost založit stranu třetí. Třeba s názvem SNVS (Strana naštvaného vrtošivého staříka).