Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vzpoura státních zástupců

Česko

Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou kritizují už i její kolegové. Chtějí rezignaci

PRAHA Proti nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké se postavila už i její profesní organizace. Unie státních zástupců (USZ) ji včera na svém sněmu vyzvala, aby zvážila své setrvání ve funkci.

„Zazněl návrh, že jedním z kroků, jak napravit situaci na Nejvyšším státním zastupitelství, je vyzvat Renatu Veseckou, aby zvážila své setrvání ve funkci,“ uvedl včera mluvčí unie Jan Lata.

„Byla k tomu velká diskuse, návrh byl ale nakonec schválen výraznou většinou hlasů,“ dodal s tím, že „se stalo vůbec poprvé, kdy unie k něčemu takovému hlavu Nejvyššího státního zastupitelství vyzvala,“ dodal mluvčí.

Přesné důvody nechtěla včera prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová komentovat. Podrobnosti podle ní hodlá sdružení představit až dnes.

Zástupcům vadí i „nedostatek sebereflexe“ „Současné dění v soustavě státního zastupitelství, jeho mediální prezentace a nedostatek sebereflexe způsobily ztrátu důvěry významné části veřejnosti v nezávislé a nestranné konání jednoho z orgánů veřejné moci,“ citoval nicméně usnesení sněmu unie server Novinky. cz, který o něm informoval jako první.

O případné rezignaci Renaty Vesecké se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s kauzou odvolání Adama Bašného z pozice šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem a také v souvislosti s případem „justiční mafie“.

Vesecká usnesení unie včera nijak nekomentovala.

Její mluvčí Renata Malinová ovšem usnesení a výzvu profesní organizace státních zástupců spíše bagatelizovala. „Nejvyšší státní zástupkyně se s úvahami i okolnostmi, které vedly k prohlášení Unie státních zástupců, seznámí, byť uvedené sdružení dle platných stanov čítá toliko do dvou set státních zástupců,“ uvedla Malinová.

„Vzhledem k politickým komentářům stanov i s k o unie nejvyšší státní zástupkyni nepřekvapuje,“ dodala mluvčí Vesecké. Podle mluvčího unie Laty je v Česku celkem zhruba 1200 státních zástupců, v organizaci se jich sdružuje zhruba třetina.

Podle Bursíka by se debata měla vrátit do vlády Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil do uzávěrky tohoto vydání LN vyjádření Unie státních zástupců nekomentoval. Podle šéfa zelených Martina Bursíka, jehož strana nedávno Pospíšila vyzvala k odvolání Vesecké, je postoj unie dalším důvodem, proč debatu vrátit do vlády.

Pokračování na straně 3

Vzpoura státních zástupců

Dokončení ze strany 1

„Potvrzuje to náš postoj, že Nejvyšší státní zastupitelství není instituce, která by byla konsolidovaná a měla vedení, které požívá všeobecné autority a důstojnosti,“ prohlásil šéf zelených Bursík. „Toto je další velmi silný argument, který by ministr spravedlnosti neměl opomenout a přeslechnout, když se mu profesní stav ozývá, že situace není v pořádku. A aby s tím zároveň přišel na vládu a informoval ji a dal návrh, jak hodlá situaci řešit,“ dodal. Už před týdnem vyzvali zelení koaliční partnery k odvolání Vesecké z funkce. Podle nich by to přispělo k obnově důvěry ve státní zastupitelství. ODS ale následně výzvu odmítla a vyzvala k respektování nezávislosti justice a k politické zdrženlivosti. Jedním z důvodů kritiky Vesecké je její postup v kauze tzv. justiční mafie v souvislosti s vyšetřováním případu lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Vesecká tento případ odebrala původnímu žalobci a předala ho státnímu zastupitelství do Jihlavy. Právě to vzbudilo pochybnosti. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně a dnešní stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová pak v prosinci 2007 označila špičky české justice v čele s Renatou Veseckou za „zákulisní justiční mafii“, která se snaží sloužit vládní garnituře a ovlivňovat kauzy. Vesecká, Kučera, exministr spravedlnosti Pavel Němec a spol. za to Benešovou žalovali, ale soudce Vojtěch Cepl mladší žalobu odmítl. Vrchní soud v Praze ale nedávno jeho verdiktu zrušil a případ mu v odvolacím řízení odebral.

Autor: