Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve Washingtonu protestovaly statisíce lidí. Kvůli právům žen, ale i proti Trumpovi

Svět

  17:02aktualizováno  19:06
WASHINGTON - Účast na sobotním pochodu za práva žen ve Washingtonu se možná vyrovnala páteční prezidentské inauguraci Donalda Trumpa. Vypovídají o tom letecké záběry z washingtonského parku National Mall u Kapitolu a také odhady úřadů či některých řečníků. Masové jsou manifestace také v New Yorku či Chicagu.

Z washingtonského pochodu za práva žen. foto: Reuters

Organizátoři ve Washingtonu očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady, které byly původně v odhadech střízlivější, nyní hovoří až o 500 000 účastnících. Objevují se také údaje, že na shromáždění přišel možná až milion lidí.

Washingtonský dopravní podnik oznámil, že záchytná parkoviště na konečných stanicích metra jsou na kraji svých kapacit, v pátek tomu ale nebylo, ačkoli bylo patrné, že zájem o parkování byl mimořádný.

Ačkoli se pochod koná jen den po prezidentské inauguraci Donalda Trumpa, manifestace není označována za protest proti nové hlavě státu, ale za připomenutí určenému mimo jiné i nové americké vládě a zákonodárcům, aby se zasadili o všeobecnou rovnost žen.

Ne ‚jedovaté rétorice‘. Na Václavském náměstí se demonstrovalo proti Trumpovi

Mezi účastníky, jejichž sjednocujícím znamením jsou růžové čepice a růžová trička, však není možné přehlédnout plakáty namířené proti Trumpovi. Mezi nápisy jsou i kontroverzní a neuctivé výroky, které Trump v minulosti na adresu žen pronesl. Nad davem se rovněž vznáší obří nafukovací hlava v podobě nového republikánského prezidenta.

Organizátoři manifestace, jejichž obdoby se konají po celém světě včetně České republiky, ujišťují, že akce bude nenásilná. Některá americká média se nicméně obávala, že pochod přiláká i výtržníky, kteří do města přijeli na páteční demonstrace proti inauguraci Trumpa.

Manifestace za práva žen ve Washingtonu.
Manifestace za práva žen ve Washingtonu.

Někdejší washingtonský policejní šéf Charles Ramsey nicméně v rozhovoru s televizí CNN řekl, že páteční protesty, z nichž některé přerostly v potyčky s policií, a sobotní pochod považuje za dvě zcela odlišné akce. Domnívá se, že inaugurace byla pro některé lákadlem k násilnostem kvůli tomu, že protest byl protestem proti politickému systému.

Půlmilionový dav se i navzdory komplikacím vydal k Bílému domu

Kvůli masové účasti původně zrušený průvod se nakonec na pokyn organizátorů vydal od Kongresu k Bílému domu. Trasa se však lišila od plánované cesty. Mnozí lidé se však vydali po původní trasa či ostatními ulicemi, kterými je možné k sídlu prezidenta Spojených států dojít. Odhaduje se, že do hlavního města USA na demonstraci, která oproti původnímu záměru organizátorů přerostla v protest proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi, přijelo přes 500.000 lidí.

Průvod se měl původně uskutečnit po třídě Nezávislosti kolem Washingtonova památníku, ale kvůli davům ho nebylo možné zahájit. Následně šéf úřadu vnitřní bezpečnosti Washingtonu Christopher Geldart uvedl, že přesun účastníků manifestace byl zrušen. Náměstek starosty Kevin Donahue, v jehož kompetenci je veřejná bezpečnost, dodal, že rozhodnutí průvod zrušit neučinil úřad starostky města, ale sami organizátoři. Ti ale nakonec shromážděným lidem sdělili, že pochod se přece jen uskuteční.

Za novou trasu byla zvolena Ústavní třída. Řada lidí se ale již dříve, kdy byl osud průvodu nejistý, sama neorganizovaně vydala na cestu k Bílému domu, a to mimo jiné po bulváru Madison Drive či po Pensylvánské třídě.

Demonstrovalo se všude po světě, v Londýně se sešlo asi 100 000 lidí

I ve světě podpořili manifestaci za práva žen desítky tisíc lidí. Kromě USA byla zřejmě nejmohutnější akce v Londýně, kde se sešlo podle britských médií asi 100 tisíc osob.

Demonstrace se měly konat ve více než 600 městech napříč všemi kontinenty. Začaly nejprve v novozélandské metropoli Wellingtonu a pokračovaly v australském Sydney, kde se pochodu zúčastnilo asi 5000 osob.

Mimo USA byla nejvyšší účast podle všeho v Británii. V Londýně se desetitisíce lidí shromáždily na Grosvernorově náměstí a zamířily k tradičnímu cíli významných manifestací - na Trafalgarském náměstí. Podobné akce se konaly v dalších významných městech jako je Liverpool, Manchester, Lancaster nebo Leeds.

V jiných zemích byla účast o poznání nižší. V Paříži se sešlo jen 2000 osob, v Berlíně, kde demonstranti skandovali: „Trump není žádný Berlíňan“ s odkazem na slavný projev někdejšího prezidenta Johna Kennedyho, přišlo na akci asi 650 osob. V dalších evropských metropolích se účast už počítala spíše na desítky. V Praze přišlo na Václavské náměstí asi 200 lidí, v Madridu jen 50.

Podobně byla symbolická účast na dalších světadílech: v Tokiu se sešlo několik stovek osob, převážně Američanů žijících v Japonsku.

Autor: