8. března 2010 8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Paranoia kvete

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaromír Dušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Dušek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Řečtí politici svádějí své finanční potíže na spekulanty, ve Španělsku vyšetřuje chování dluhopisových trhů a „anglosaského tisku“ rovnou kontrarozvědka. Paranoia v krizi jen kvete.

Nikomu se nechce přiznat, že naletěl a žil si nad poměry, a tak se hledá nějaký skrytý viník, kterého je lákavé nenávidět, nějaký nástupce někdejšího mezinárodního Židovstva.

V politicky nekorektním Česku přišel odborářský předák Dušek s originální variantou - za šlendrián na dráze a potažmo v celé zemi může spiknutí homosexuálů. Nijak nevysvětlil, jak se homosexualita projevuje na řízení Českých drah. Její samotná přítomnost úplně stačí.

Jakkoli Duškův výpad může vzbudit pozdvižené obočí či, v jiných kruzích, souhlasné uchichtávání, není žádným úletem. Naopak je ze stejného rodu jako řada dalších bludů či demagogických nesmyslů, které z něj padají, jakmile otevře ústa.

Jen blázen například může dnes při obhajobě odborů dobrovolně svádět řeč k Henrymu Fordovi. Nedoneslo se Duškovi ještě, jak to dopadlo?

Odboráři se na americké automobilky a na tamní demokratickou stranu přisáli tak důkladně, že jejich nevyhnutelný krach a sanace, kterou si na vládě vynutili, zatím stály každou americkou rodinu 800 dolarů.

Anebo jeho tvrzení, že "když si zaměstnanec bude muset kupovat obědy za tržní cenu, klesne jeho kupní síla a tím se zpomalí celé hospodářství". Že to ještě nikoho nenapadlo!

Tak zvyšme kupní sílu všech, co může být jednoduššího! Ale hloupí lidé tomu uvěří stejně jako tomu, že jsou tak neodolatelní, že kdyby se na chodbě ředitelství drah sehnuli pro tužku, homosexuálové se neudrží chtíčem.