Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Wellness procedury na vlastní kůži

Česko

Vybrat si wellness procedury nemusí být tak jednoduché.

Lázně jich nabízejí desítky, každému přitom mohou vyhovovat jiné. Názvy ale často mnoho neřeknou, proto jsme jich několik vyzkoušeli.

Na masáže můžete jít nejen v lázních, ale i ve městě. Pokud si ale v lázních objednáte více procedur a strávíte tím minimálně jeden celý den - a lépe víkend -, určitě si odpočinete více než u hodinové masáže třeba v centru Prahy. Abyste se opravdu zrelaxovali a odložili starosti stranou, je dobré absolvovat během dne zhruba tři procedury. Nabízí se ale otázka jaké?

Rozhodně ne každá procedura vyhovuje každému a ne v každém zařízení probíhá zcela stejným způsobem. Někde například nabízejí kratší varianty. A je pravda, že i samotná nabídka produktů bývá trochu odlišná. Některé procedury mají i poměrně dost zdravotních kontraindikací. Například masáže lávovými kameny by neměli podstupovat zejména lidé s křečovými žilami. Na to, zda některým onemocněním, které by bránilo proceduře, netrpíte, by se vás měl nejpozději před jejím začátkem zeptat personál.

Reflexní terapii plosek nohou zvládnou i lechtiví Přejděme ale ke konkrétním procedurám a k tomu, co od nich můžete očekávat. Abychom to zjistili, vyzkoušeli jsme některé v Lázních Velichovky, jež se z větší míry zaměřují na soukromou klientelu (z pražského Černého Mostu se do nich dostanete zhruba za hodinu), a v Lázních Bohdaneč. U nich soukromá klientela tvoří zhruba 35 procent.

Jednou z velmi žádaných procedur ve Velichovkách je reflexní terapie plosek nohou. Nejedná se o žádné hlazení, proto ji mohou bez obav vyzkoušet i lidé, kteří jsou na chodidlech poměrně lechtiví.

Terapie trvá zhruba hodinu. Začíná tím, že ponoříte chodidla do teplé lázně v masážní vaničce. Po deseti minutách nohy osušíte, lehnete si zády na lůžko a zbylou třičtvrtě hodinu vám masérka silou promačkává různé body na chodidlech, které jsou prý nervovými vlákny propojeny s orgány v těle.

V případě, že vás zmáčknutí bolí, to prý znamená, že s daným orgánem není něco v pořádku. Podle citlivosti jednotlivých bodů lze prý zjistit stav jednotlivých orgánů. Neberte to ale hned tak, že jste prolezlí nemocemi. Většinu lidí totiž bolí více míst. V každém případě je tato procedura příjemná a minimálně chodidla skutečně uvolňuje.

Indická masáž hlavy migrénu nevyléčí, slouží k relaxaci Další absolovanou procedurou byla indická masáž hlavy. Provádí se vsedě, trvá půl hodiny a kromě hlavy zahrnuje i šíji, ramena a krátce i paže. Praktikuje se již více než 4000 let. Má působit jako lék, který navozuje pocit klidu a duševní pohody, povzbuzuje krevní oběh a podporuje činnosti nervového systému.

Jedná se o velice jemnou masáž (tento efekt umocňuje i to, že se provádí přes oblečení), u které se můžete zrelaxovat. Kdo má zájem o drsnější masáž, která uvolňuje ztuhlé svaly, měl by raději uvažovat o klasické nebo thajské masáži. Indická masáž hlavy má také podporovat růst vlasů a zlepšovat jejich kvalitu. Toho se dosahuje lehkým taháním za vlasy, jehož důsledkem má být lepší prokrvení vlasových folikulů a tím i lepší zásobení vlasu potřebnými látkami.

Masáž by také měla pomáhat lidem trpícím migrénou. Moc účinné to ale asi není. Šíjové svalstvo, které může u někoho vyvolávat bolesti hlavy až migrény, se při této masáži dostatečně neuvolní. Jediný faktor, který může vyvolávat migrény a který může krátkodobě indická masáž hlavy ovlivnit, je stres. To ale zvládnou i jiné procedury. Spinal Touch narovná vychýlení Zajímavější byla třetí procedura -tzv. Spinal Touch. Jedná se o velice šetrnou dotekovou terapii, která má sloužit k narovnání páteře pomocí přesně provedených jemných doteků na bodech, které se nacházejí na hýždích, zádech, krku a hlavě. Trvá 50 minut a údajně pomůže zlepšit vychýlení, ztuhlost obratlů, artritidu, bolesti zádového svalstva a páteře, ztuhlost ramen a krku, problémy s krční páteří, bolesti kloubů, kyfózu, lordózu, mravenčení v končetinách, skoliózu a další.

Začíná tím, že se svléknete do spodního prádla, stoupnete si na speciální vytvarovanou podložku, za kterou je umístěná olovnice. Nejprve stojíte zády k ní a terapeutka přitom zjišťuje, zda a o kolik jste vychýlení na určitou stranu (pokud ano, zpravidla na tu, kterou více zatěžujete), a vše na záda zakreslí. Poté otočí podložku, vy si stoupnete k olovnici bokem a terapeutka opět porovnává vaše držení těla.

Poté si lehnete na břicho a zhruba čtvrt hodiny se terapeutka jemně dotýká určitých bodů. Následuje dvacet minut, kdy máte vleže na břiše odpočívat. Hlavou vám přitom možná bude stejně jako mně probíhat, že tohle přece nemůže fungovat.

Po dvaceti minutách si opět stoupnete na vytvarovanou podložku a opět dojde ke dvojímu přeměření. Dozvídám se, že jsem byla lehce vychýlená na pravou stranu a že se vše srovnalo. A skutečně mám pocit přirozeně lepšího držení těla. Nevěřila jsem tomu, ale asi to funguje.

Poté se setkávám s fotografem, který mezitím absolvoval devadesátiminutovou masáž lávovými kameny. Nemůže si ji vynachválit. Horkými kameny (pokud jsou příliš horké, měl by je masér zchladit) vám masírují celé tělo. Masáž nebolí, kameny nepálí, ale nejedná se o velmi jemnou masáž, kterou sotva cítíte, jako třeba v případě Amma masáže, která slouží opět vysloveně k relaxaci.

Baňkování uvolní záda, ale způsobí modřiny Opusťme však Velichovky a přejděme do Lázní Bohdaneč, které leží nedaleko Pardubic. Jednou z wellness procedur, kterou tu nabízejí, je tzv. baňkování. Má uvolňovat ztuhlé svaly na zádech, pomáhat s tenisovým loktem apod.

Na zkoušku mi zdejší pracovnice přiložila jednu baňku na záda v oblasti lopatek. Poté vytvořila pomocí speciální pistolky podtlak. Baňka tak nasaje kůži i svaly a drží. Obvykle se přikládá více baněk a nechávají se působit zhruba deset minut, záleží, kdo kolik vydrží. Je to totiž poměrně bolestivá procedura. Zhruba po minutě baňku sundáváme - a mě bolí i pohyb rukou. Prý je to bezprostředně po terapii normální.

Stejně tak je normální i to, že mám na zádech po baňce v průměru téměř deset centimetrů velkou kulatou modřinu. Prý do třech dnů zmizí. Je to ale více než týden a modřina stále zůstává, je jen mírně světlejší. Kamarádka, která proceduru absolvovala loni v létě, se mi později svěřuje, že měla modřiny na zádech měsíc. Přemýšlím, jaký vliv to asi má na žíly a lymfatické cévy v daném místě.

Nechci ale tuto metodu hanit. Tím, že se používá síla, má oproti jiným, jemnější metodám jistě větší potenciál uvolnit skutečně velmi ztuhlé svaly. Pokud ji ale podstoupíte, počítejte s tím, že tílko nebo plavky si dva týdny na sebe nevezmete. A připravte se i na bolest. V případě, že máte záda zablokovaná, a nikoli ztuhlá, navštivte raději chiropraktika.

V rychlosti se v těchto lázních dozvídám i o dalších metodách, například medové detoxikační masáži, kdy med mění barvu a konzistenci v závislosti na tom, jak znečištěný máte organismus. Prý dokáže vysát toxiny i z plic. Zda je to pravda, či ne, nebudu posuzovat.

Autor: