Wenger: Arsenal zažil kouzelnou noc

LONDÝN Fotbalisté Arsenalu prožili ve středu v Lize mistrů nezapomenutelný večer. V šestém vzájemném utkání konečně dokázali porazit Barcelonu a výhra 2:1 v úvodním osmifinálovém duelu je potěšila o to víc, že přišla po velkolepém a nečekaném obratu skóre v závěrečných dvanácti minutách.

Trenér Londýňanů Arséne Wenger si pochvaloval, že jeho svěřenci prokázali za nepříznivého stavu velkou psychickou odolnost, a slíbil, že „Kanonýři“ budou hrát útočně i v odvetě na Nou Campu. „Byli jsme svědky jedné z jedinečných nocí. Myslím, že to byl zápas dvou úžasných týmů, který velká očekávání rozhodně nezklamal,“ hodnotil Wenger středeční šlágr.

Dlouhou dobu v něm držela taktovku favorizovaná Barcelona. Od 26. minuty vedla po brance Davida Villy, ale Arsenal po změně stran postupně zvyšoval tempo a v závěru dvěma góly překlopil výsledek na svou stranu. „V určitých fázích zápasu jsme trpěli, ale ani na chvíli jsme se nevzdali a zůstali psychicky silní,“ mínil Wenger.

Smekali i Barcelonští Obrat odstartoval v 78. minutě nečekanou střelou z úhlu kanonýr Robin van Persie a hned za dalších pět minut zakončil výpad do rozhozené barcelonské obrany střídající Andrej Aršavin. „Museli jsme je porazit jejich vlastním stylem. Nakonec to dopadlo skvěle,“ pochvaloval si Van Persie. Se spoluhráči ale zůstává před odvetou stále opatrný. „Ještě není vůbec nic rozhodnuto,“ upozornil Van Persie.

Barcelonští utrpěli v Lize mistrů první porážku po sedmi zápasech, ale velkou hlavu si z toho nedělali. Kouč Pep Guardiola dokonce tvrdil, že jeho tým podal lepší výkon než před rokem, kdy ve čtvrtfinále uhrál na Emirates Stadium remízu 2:2 a postup pak stvrdil domácí výhrou 4:1.

Arsenal však podle něj udělal během posledního roku velký posun vpřed. „Hodně se zlepšil. Víme, jak dobrým mužstvem je a jak dobře dokáže hrát na rychlé protiútoky. V tom byli extrémně nebezpeční,“ ocenil Guardiola.

Před odvetou zůstává optimistou a věří, že na Nou Campu „Barca“ vybojuje postup.

***

Výsledky osmifinále Ligy mistrů

* Arsenal Londýn - Barcelona 2:1 Branky: 78. Van Persie, 83. Aršavin - 26. Villa. Rozhodčí: Rizzoli (It.). Diváci: 59 927. Poločas: 0:1. * AS Řím - Šachtar Doněck 2:3 Branky: 28. Perrotta, 61. Menez -29. Jadson, 36. Douglas Costa, 41.

Luiz Adriano. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). Diváci: 35 873. Poločas: 1:3.