Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

White Media: Záhadný web bojovníků za rasovou čistotu

USA

  20:00
PRAHA - Obhájci xenofobie, tak se dají výstižně popsat lidé, kteří stojí za rasistickým serverem White Media. Na svém webu například tvrdí, že odpor k cizincům je základním lidským pudem. A každý, kdo s nimi nesouhlasí, je neomarxistický terorista, s nímž je nutné zatočit.

Stránka webu xenofobních extremistů White media

Multikulturalismus, antirasismus, antifašismus či podporu menšin označují za „metastázy rakoviny“. Na podporu svých xenofobních tvrzení zveřejňují štvavá videa proti černochům a muslimům.

Seznamy nepřátel

Jednou z aktivit, kvůli níž si jich už v minulosti všimla média, je sepisování zevrubného seznamu „levičáckých nepřátel“. Do něj patří každý, kdo chrání lidská práva, pomáhá cizincům nebo se netají sympatiemi k sexuálním menšinám.

Sobotkova emailová korespondence

Lidé kolem serveru se důsledně snaží skrývat svou identitu. Stránka je registrována v USA a prohlašuje, že je určena pouze Čechům žijícím ve Spojených státech. Touto právní kličkou se její správci snaží vyhnout problémům s českými zákony,

Identitu lidí spojených s White Media nezná ani přední odborník na extremismus Miroslav Mareš. „Zřejmě se jedná o skupinu českých a možná slovenských rasistů, část z nich zřejmě pobývá v západní Evropě či zámoří,“ řekl včera LN. Podle něj jsou kolem webu sdruženi schopní hackeři a stránku hojně sledují pravicoví extremisté.

Terčem byl i Kavan

Některé zdroje uvádějí, že se neonacistickým počítačovým pirátům v minulosti podařilo nabourat třeba do fóra a YouTube kanálu levicové organizace ProAlt.

Zveřejnili také soukromé e-maily někdejšího ministra pro lidská práva Michaela Kocába, kněze Tomáše Halíka nebo lidskoprávní aktivistky Andrey Šenkyříkové.

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan včera ČTK řekl, že mu ta stejná skupina hackerů už dříve pronikla do schránky elektronické pošty. Prý ji tehdy zažaloval, ale neuspěl kvůli tomu, že je web White Media registrován za Atlantikem.

Aktivity serveru se ale neomezují jen na kyberprostor. Jeho přispěvatelé chodí i „do terénu“. Své ideové odpůrce sledují na ulicích, fotografují a jejich snímky pak vystavují na internetu.