15. září 2011 15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejlepší novinářské snímky dorazily do Prahy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Foto Jodi Bieber: Znetvoření Bibi Aishi (18) byla odplata za to, že uprchla z manželova domu ve středním Afganistanu. Muži Aishu odvedli na horskou mýtinu, kde ji uřezali uši a pak nos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foto Jodi Bieber: Znetvoření Bibi Aishi (18) byla odplata za to, že uprchla z manželova domu ve středním Afganistanu. Muži Aishu odvedli na horskou mýtinu, kde ji uřezali uši a pak nos. | foto: Jodi Bieber, Jižní Afrika, Institute for Artist Management/Goodman Gallery for Time magazine

PRAHA Vítězné snímky předních světových fotoreportérů nabízí výstava z letošního ročníku soutěže World Press Photo (WPP), kterou i letos v Česku hostí prostory pražského Karolina. Fotografie ze zemětřesením postiženého Haiti, pouličních bojů v Bangkoku, Somálska či fascinující snímky zvířat budou v centru Prahy ke zhlédnutí do 9. října.

Soubor nejlepších reportážních fotografií loňského roku oceněných ve zřejmě nejprestižnější mezinárodní soutěži World Press Photo se v české metropoli představí už pojedenadvacáté. I letos se zde nacházejí odlehčené snímky zvířat či ze sportovních klání, dominují ale dojímavé a šokující fotografie z válečných zón, zemí postižených přírodními katastrofami či snímky zachycující lidské utrpení.

Do této kategorie patří i portrét znetvořené afghánské dívky, která byla za útěk od manžela potrestána odříznutím nosu a uší. Autorkou snímku je letošní absolutní vítězka WPP - fotografka Jodi Bieberová z Jižní Afriky.

"Nesmírně působivý snímek v sobě ukrývá děs i krásu - síla obrazu spočívá v důstojnosti mladé ženy a chápavém přístupu fotografky," zdůvodnil letošní výběr předseda poroty David Burnett. Snímek, který je v historii soutěže vůbec prvním vítězným portrétem, podle něj nemá za cíl konfrontovat diváky s politickým kontextem, ale nutí je se o pozadí fotografie a zachyceného obrazu dále zajímat.

Expozice se od května konala už v řadě evropských zemí včetně Nizozemska či Francie. V české metropoli byla instalace desítek velkoformátových snímků doplněna o dvanáct děl od irského fotografa Andrewa McConnella, jež se letos stal držitelem Ceny Prahy.

Ocenění získal za působivou fotografii členky jediného středoafrického symfonického orchestru. "Reportážní fotografie by měla upoutat divákovu pozornost a vtáhnout jej do děje, vzbudit zájem o zobrazenou situaci, aniž o událostech vůbec má nějaké znalosti či informace," okomentoval své práce McConnell. Kromě tuzemské poroty jeho práce z Konga, Ghany či Somálska vyzdvihla i mezinárodní porota WPP - ocenila jej v kategorii Umění a zábava a v sekci portrétních fotografiích.

Tentokrát bez Čechů

Do ročníku 2011 se přihlásilo celkem 5691 profesionálních fotografů z celkem 125 zemí světa, kteří porotě předložili přes sto tisíc digitálních snímků. "Kdyby se člověk díval na jeden snímek jen jedinou vteřinu a nedělal přestávky, prohlížení všech by mu zabralo 30 hodin," uvedl v tiskové zprávě Burnett, který společně s dalšími porotci v devíti kategoriích nakonec ocenil celkem 54 autorů ze dvou desítek zemí. V letošním roce ovšem mezi vybranými není žádný Čech či Češka.

Výstava World Press Photo 2011 bude v Karolinu přístupná od 16. září do 9. října, denně od 10:00 do 18:00.

ČTK
  • 0Diskuse