World Press Photo vyhrály snímky vraha ruského ambasadora, života na Kubě i Filipínách

Svět

12:26
AMSTERODAM - Prestižní fotografickou soutěž World Press Photo za rok 2016 vyhrál snímek tureckého vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem záběru, při kterém šlo o život, je fotograf Burhan Ozbilici. V kategorii „každodenní život“ vyhrála série fotografí z Kuby, v kategorii „reportáž“ série z Filipín.

V kategorii „reportáž“ zvítězila série zobrazující Filipíny a boj proti drogám. foto: Reuters

Ve chvíli, kdy turecký policista začal 19. prosince v galerii turecké metropole střílet na ambasadora Andreje Karlova, se všichni přítomní skrývali a báli o život. Turecký fotograf riskoval a nafotil sérii snímků, kterou nazval Vražda v Turecku. Karlova zabil na vernisáži v ankarské galerii policista 22letý Mevlüt Mert Altintaş, který naznačil bezprostředně po činu, že šlo o pomstu za bombardování a dobytí severosyrského města Halab (Aleppo). Poté ho turecká policie zastřelila.

V kategorii „reportáž“ druhou cenu získala série z Iráku.
Druhé místo v kategorii „každodenní život“ připadl fotografii zobrazující malé...

Český fotograf Michael Hanke skončil ze tří oceněných na druhém místě v kategorii sportovní reportáže za snímky z turnaje mladých šachistů. V kategorii zvítězil Ital Giovanni Capriotti, třetí byl Kanaďan Darren Calabrese.