Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zlatý slavík ve stínu xenofobního Ortelu. Šiky extremistů atakují soutěž o kapelu roku

Česko

  5:00
PRAHA - Český slavík se musí vyrovnat s nečekanou věcí: do hlasování se promítá vlna strachu z islámu a imigrantů. Veze se na ní skupina Ortel, která má nejnověji i politickou podporu. Národní demokracie pod vedením extrémisty Adama B. Bartoše vyzvala své příznivce, aby kontroverzní skupině posílali hlasy do ankety. Je tak možné, že se letos Ortel stane skupinou roku. Úspěch totiž slavil už loni, kdy poskočil ze 105. místa na čtvrté.

Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita. foto: Youtube.comReprofoto

Na zpěváka kapely Ortel míří dva maskovaní muži nápadně připomínající kata Islámského státu Džihádistu Johna. Frontman skupiny Tomáš Ortel však bez známky strachu zpívá: „Cítím se podveden, když ti, co vedou zem, diskutovat chtěj s arabským vrahem. Xenofobní strach, bije na poplach, řeknu jen pár vět: nechci multi-kulti svět!“ Klip s více než dvěma a půl miliony přehrání končí, když islamisté Ortela svalí na zem a imitují řezání hlavy.

Kontroverzní skupina nyní aspiruje na vítěze letošního ročníku Českého Slavíka. Dopomoc jí k tomu mohou právě hlasy od extrémistů. „Českého slavíka pro Ortela! Vlastizrádným mediím a prorežimním kejklířům navzdory,“ hlásá plakát, na němž krajně pravicová strana NE Bruselu - Národní demokracie vedená Bartošem vyzvala všechny své příznivce, aby Ortelu posílali hlasy.

Národní demokracie Adama Bartoše vyzývá k podpoře kapely Ortel.

K vítězství jich mnoho nepotřebují. Minulý rok zvítězila kapela Kabát s 31 tisíci hlasy. To je skoro tolik, kolik má Národní demokracie sympatizantů na Facebooku. "Podporujeme je, protože mají správné názory na vetřelce,“ sdělil serveru Lidovky.cz Bartoš, který v poslední době brojí proti imigraci.

Dobytí mainstreamu

Podle odborníka na extrémismus Miroslava Mareše jde neonacistům katapultováním Ortelu na první místo ankety o oslovení nových voličů. „Má to za cíl utužit protestně naladěnou veřejnost v názorech, že jsou schopni něco prosadit. Podpora Ortelu v takové soutěži umožňuje dobýt veřejný prostor pro tuto část politického spektra,“ hodnotí Mareš.

Sám Ortel si dává pozor, aby svými texty zbytečně neprovokoval policii. „Pohybují se na hraně. Razantně tematizuje nějaké problémy. Nejsou však tím, co jsme si v minulosti zvykli nazývat extrémistickými hudebními skupinami,“ dodal Mareš.

Účasti na extremistických akcích se přesto kapela neštítí. Během 17. listopadu zazpívá Tomáš Ortel příznivcům Národní demokracie na Náměstí republiky v Praze. V minulosti se také objevily informace o napojení skupiny na Dělnickou stranu, které Ortel povolil používat svou píseň Hadr jako hymnu. Server Lidovky.cz oslovil kapelu s dotazem, proč se akce extrémistů účastní. Do vydání článku však nezískal odpověď.

Pořadatel Českého Slavíka Musica Bohemica se k probíhajícímu hlasování odmítá vyjadřovat. „Je mi líto, ale už mnoho let platí zásada, že v průběhu hlasování se naše agentura jako vyhlašovatel ankety k žádnému interpretovi nevyjadřuje. Nebylo by to fér vůči nim, ani vůči ostatním,“ sdělil mluvčí Jaroslav Těšínský.

Proti Ortelu nezasáhne ani televize Nova, která Slavíka vysílá. „Společnost Musica Bohemica jako organizátor se rozhodla zařadit kapely podle preferenci diváků, a my toto rozhodnutí respektujeme,“ řekla mluvčí Novy Anna Suchá.

Zpěvák Tomáš Ortel zazpívá 17. listopadu pro extrémistickou Národní demokracii.

Pravda to však není. Stačí připomenout rok 2013, kdy byl ze soutěže vyřazený zpěvák Řezník, který neoficiálně vyhrál v kategorii Hvězda internetu. Na jeho vyloučení tehdy tlačil hlavní sponzor soutěže Mattoni. Důvodem prý bylo, že raper vyjadřoval nevybíravým způsobem na adresu vybraných skupin obyvatel a zobrazoval násilí a návykové látky.

Frontman Tomáš Ortel v minulosti působil také v neonacistické skupině Conflict 88, kterou v roce 2007 zařadila Bezpečnostní informační služba do své výroční zprávy o extremismu. „Stále častěji zaznamenáváme přítomnost českých neonacistů na koncertech v zahraničí. Jako příklad lze uvést účast českých neonacistů na akci s názvem Fest Der Völker v německé Jeně, na níž vystoupila i česká neonacistická kapela Conflict 88,“ píší zpravodajci.

Po založení kapely Ortel vydala skupina první CD v roce 2007 s názvem Nevinnej . Kvůli xenofobním textům je ale například z databáze vymazal server Bandzone. Poslední páté album s názvem Mešita vydala skupina v roce 2013. Hlavním motivem je islám a jeho vliv na evropskou kulturu. Nejpopulárnější píseň Mešita se často objevuje na protiislámských fórech a skupinách.

Mlčící zpěváci

Muzikanti z předních míst žebříčku oblíbenosti se k účasti kontroverzní skupiny Ortel v anketě nechtěli vyjádřit.

Serveru Lidovky.cz většina z nich vůbec neposlala vyjádření. Když je redakce přímo oslovila, řekli, že se věcí odmítají jakkoli zabývat a že mají na práci důležitější věci. "K tomu asi ani nebudeme vyjadřovat, to je úplně zbytečné," uvedl například manažer zpěvačky Ewy Farne Michal Wronka.

Komentář odmítla sdělit i zpěvačka Aneta Langerová. Zpěvák Michal Hrůza svůj názor na Ortel také neuvedl, slavnostního večera se však nezúčastní.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...