27. října 2007 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z Kaplického si na zadek nesedneme

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 213Diskuse
„Předběhli jsme dobu a už máme komisi pro přípravu olympiády. Ta má pod sebou asi sedm odborných komisí.“  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Předběhli jsme dobu a už máme komisi pro přípravu olympiády. Ta má pod sebou asi sedm odborných komisí.“ | foto: Lidové noviny

PRAHA Zaplaťpánbůh, že máme Klause, říká poslanec Jan Bürgermeister. Vliv prý ale prezident na ODS nemá žádný. To si podle poslance a předsedy pražské ODS Jana Bürgermeistera musí světoznámý architekt uvědomit

LN Řekl jste: „Olympiáda je obrovská příležitost ukázat ČR s jejími krásami celému světu a myslím, že to je přesně, co malé obce a doteďka i zapomenuté kouty České republiky potřebují.“ To je hezké, že malým obcím vysvětlujete, co potřebují. Ale mnozí starostové evidentně mají o svých potřebách jiné představy. Třeba zbavit se zadluženosti.

Olympiáda by neměla mít s dluhy veřejných rozpočtů nic společného. Jsme na začátku cesty. Já chápu, že někdo je proti, protože zrovna potřebuje čističku odpadních vod. To je samozřejmě priorita.

LN Co těmto starostům řeknete? Že ta čistička bude ještě dřív, než se začne cokoli budovat kolem olympiády?

To bude záležet na těch obcích. Obce si mohou být jisty, že olympijské ambice jim v těchto výdajích neseberou ani korunu.

LN Kvůli olympiádě se také budou muset vypisovat mezinárodní soutěže na projekty. Politici se nebyli schopni shodnout u jednoho jediného verdiktu mezinárodní soutěže. Mám na mysli Národní knihovnu. Jak chcete těch soutěží zvládnout víc?

Tady bych ani nevinil před rokem zvolené zastupitelstvo.

LN Dobře, můžeme vinit vás.

Myslím, že investor udělal jednu obrovskou chybu. Myslel, že ukončením práce poroty a vybráním vítězného návrhu je automaticky projekt schválen. Pan Ježek měl zahájit dialog se státní správou. To poučení z výsledků soutěže na knihovnu je vážné pro každého investora. Tudíž i pro investory olympijských staveb.

LN Takže u olympijských staveb se sejde mezinárodní komise, nějak rozhodne, pak přijde jakási česká komise – jako teď oznámil zřízení české komise o knihovně Pavel Bém – a ta česká komise bude analyzovat, případně revokovat verdikt té mezinárodní?

Mezinárodní soutěže, nebo české, to je úplně jedno. Olympijské projekty naštěstí nebudou na tak dramaticky vizuálních místech, jako je panorama Prahy. Když se ptáte na českou komisi, tak my jsme předběhli dobu a už máme komisi pro přípravu olympiády. Ta má pod sebou asi sedm odborných komisí.

LN Jakou relevanci bude tedy mít ta mezinárodní soutěž? Pokud by její verdikt závazný nebyl, architekt Zdeněk Lukeš říká, že tohle si nedovolí ani komunistická Čína, která si kvůli olympiádě zve nejlepší světové architekty.

 Pevně věřím, že architektonické soutěže budou v tak přesném prostředí, že se to nemůže rozkomíhat tak, jak se to rozkomíhalo okolo knihovny. Praha bude mnohem zodpovědnější investor, než jak se to teď prokázalo u pana Ježka.

LN Tedy rozhodnutí mezinárodní poroty bude závazné?

Pokud bude mít úspěšného vítěze, tak ano. Ale soutěž může taky skončit bez vítěze.

LN Anebo se vítěz nemusí opět líbit českým politikům.

To já si nemyslím, že nastalo i v případě knihovny. To tak není.

LN Vy jste neslyšel nic o chrchlu?

Tak přehánělo se. Já bych taková slova nevolil. Tvrdím, že za přesně daných podmínek nebudeme mít problém s mezinárodní soutěží.

LN Tedy tentokrát se budou politici přípravě věnovat pečlivě?

Hlavně odborníci. Ale i politici.

LN Zamlouval by se vám model, kdy by se architektonické soutěže vyloučily tím, že by se na veřejné stavby vyhlásila výběrová řízení pro developerské firmy, které už by měly vlastní architekty?

Architektonická soutěž je spíš třešnička na dortu. Ale není nutná. Osobně bych pro ty významné stavby architektonickou soutěž vítal.

LN Proč? Protože by rozhodovala cena, zatímco architektonická stránka by byla druhořadá?

No, my v každém případě nedáme architektům volné ruce, aby nám navrhli vzdušné zámky, vyhráli a my to pak nebyli schopni zaplatit.

LN Primátor Bém jednou v Otázkách Václava Moravce připustil, že by mu v případě olympiády nevadilo celonárodní referendum. Pak to ovšem několikrát popřel. Vy byste byl pro?

Nejsem moc velkým zastáncem celonárodních referend, ale v případě olympiády se tomu v žádném případě nebráním. Do poslední vesničky budeme muset co nejlépe sdělit, k čemu je to dobré. Určitě to bez podpory lidí nepůjde. Ale referendum je jen jeden z možných nástrojů.

LN Které jsou ty další? 

A tak znáte to...

LN Neznám.

Průzkumy veřejného mínění...

LN Ale prosím vás. Obvykle politici říkají, že jsou zmanipulované.

Z Prahy mám zkušenosti, že pomohou hovory s lidmi, road show, spolupráce se starosty a hejtmany...

LN Nevím, jak se vám podaří přesvědčit veřejnost, ale rozhodně má většinovou podporu již zmíněný projekt Jana Kaplického na Letné. Co to pro vás znamená?

Že kvalitní architektonická soutěž lidi zajímá. Že to je asi správná cesta. Jen nevím, proč se rok zaspal.

LN Kdo za to může? Bém?

Já myslím, že investor. Určitě.

LN To se na mě nezlobte, ale třeba jeden z pražských zastupitelů mi říkal, že Bém celou věc podcenil. Nevěnoval se jí a měsíc před svým odjezdem na Mount Everest nechtěl o knihovně slyšet.

Heleďte, já většinou zastávám názor, že když takový problém vznikne, tak nemůže mít jen jednoho viníka. Určitě svoji vinu nesu i já, protože jsem svoji kompetenci dobře nepředal. Mým odchodem z radnice pro mě problém knihovny přestal existovat. Mohl jsem se chovat promyšleněji. Ale trvám na tom, že investor udělal zásadní chybu.

LN A druhý hlavní viník?

Já nemyslím, že knihovna potřebuje hledání viníků.

LN Jednoho jste rád jmenoval. Předpokládám, že jste soudný člověk a víte, že i Bém chyboval.

Jestli udělal chyby, tak v rychlých odpovědích novinářům.

LN Já tomu říkám lži. Třeba když tvrdil, že Kněžínek za něj neměl hlasovací právo, a měl ho.

Vy tomu říkáte lži a já zas...

LN To by mě zajímalo, jak tomu politici říkají.

Já tomu říkám nedotažené odpovědi v rámci slovního ping pongu.

LN Když někdo místo ano řekne ne, je to nedotažená odpověď? Vždyť to rozesmálo i vás.

Je to tak. Ne všechno se musí podařit. Ale abych říkal, že lže a že je na vině, to v žádném případě. Bylo by to jinak, kdyby město bylo investorem té stavby. To by pak musel být Pavel Bém na ten problém soustředěnější.

LN Líbí se vám Kaplického blob?

Odpověděl bych slovy pana premiéra, který před chvilkou řekl, že jeho názor není důležitý.

LN Možná se pan premiér zbytečně podceňuje, když si myslí, že jeho názor není důležitý.

Já si na ten návrh zvykám. Pro mě to bylo něco tak úžasně cizího... Mělo by se znovu přemýšlet o umístění. Praha má dost kouzelných lokalit.

LN Že by měla příliš kouzelných lokalit, které...

Příliš ne. To máte pravdu.

LN ...navíc pro studenty dopravně lehce dostupných...

No já si dovedu představit – a teď usínám a sním si – jak mizí strahovské koleje a místo nich je takovýhle projekt. Ty koleje jsou vybydlené.

LN Na Strahov nejezdí tramvaj ani metro.

 No tak vidíte. To je slabina. Taky říkám, že si usínám a sním.

LN Tak přestaňte snít. Co soudíte o tom, že Václav Klaus, nepřítel občanských aktivit, by se najednou byl ochoten stát vzorem aktivistů a přivazovat se na protest proti knihovně k bagru?

Já si o něm léta myslím už totéž. I když jsem s ním za ta léta mockrát nesouhlasil, zaplaťpánbůh že ho máme. Je to silná osobnost, která umí provokovat. Moc dobře si vzpomínám, jak na Praze 9 zcela jasně řekl: „Já, občan Klaus, mám na tento projekt tento názor.“ A myslím, že víc z toho dělají média.

LN Klaus snad ví, že když mluví k českému publiku, tak je jedno, zda to říká jako občan, nebo jako prezident. A mnozí lidé se podle něj rozhodují. Teď mám na mysli pražské zastupitele za ODS.

Někteří možná. Nemůžete říct, že všechny zastupitele za ODS silně ovlivnila věta pana prezidenta. Určitě ale ten výrok význam pro další diskusi měl. To nemůžu popírat. Ale jsem pevně přesvědčen, že ty vášně účastníci diskuse posunuli někam dál. Já budu rád, když stavba knihovny dopadne dobře. Koneckonců dobře jste to spojila i s olympijskými hrami. A musíme si taky uvědomit, že už sto let se v Praze na společenskou objednávku nestavěla z veřejných rozpočtů takhle významná budova. Trochu té pečlivé diskuse okolo neškodí.

LN Mě výrok Klause pobavil, nic proti. Jsou dokonce lidé, kteří by ho takhle uvázaného k bagru rádi viděli – třeba pražský zastupitel za ODS David Vodrážka.

Tak bylo by to jistě specifické.

LN Ale zarazil mě Klausův článek v MF Dnes, kde prezident píše, že Kaplický tady svým vstupováním do kauzy nabourává demokracii. Ačkoli mi Klausův výrok o bagru byl vlastně sympatický, v kontextu jeho ataku na Kaplického mi připadá, že Klaus je ten, kdo demokracii podkopává.

Klaus upozornil na to, že se Kaplický nemůže divit, že samospráva má do toho procesu přípravy projektu co mluvit.

LN A když se diví, tak podlamuje demokracii, jak říká Klaus?

Nemyslím, že pan Kaplický může podlamovat nebo nepodlamovat demokracii v tomhle státě. Musí pochopit, že nejen v Anglii, ale i v Praze může očekávat diskusi a že jen proto, že vyhrál soutěž, si automaticky nesedneme na zadek. Demokracie je v první řadě připuštění jiného názoru. Je to respektování zákonů a respektování diskuse.

LN A tohle byl přece Kaplického příspěvek do diskuse – že se divil. Jak dnes Klaus ovlivňuje ODS?

Formálně vůbec. Já sám se při hledání některých řešení dostávám do vzpomínek, jak by asi reagoval Klaus. Ještě pořád nám osobnost jeho formátu chybí. Ale vliv nemá. Možná se k němu může někdo z nás při rozhodování vnitřně odvolávat, ale to je každého věc.

LN Je to tak, že jeho místo v ODS je jen čestné? Že jste si ho dali do vitrínky? Třeba Zeman ve vitrínce v Lidovém domě není.

V tomhle smyslu Klause ve vitríně máme. Ale radši bych viděl přirovnání k prázdné židli, na které už nikdo nesedí.

LN Vždycky jste měl problém se zelenými. O jejich požadavku nerozšiřovat jádro jste řekl: „V krátké budoucnosti to může ohrozit energetickou soběstačnost naší země.“ Jak jste na to přišel? Vždyť ČR je jedním z největších evropských vývozců energie.

No teď. Ono se to bude vyrovnávat. Já ale nejsem odborník, abych ty křivky znal. Ale jedno vím – že nechci žít v zemi, která vypadá jako strašlivý les osázený sto padesáti stožáry s vrtulemi. Vždyť to jsou krkolomné kroky, ke kterým nás ta zelená politika nutí!

LN My jsme se k zelené politice zavázali v Bruselu a dokonce už ministerstva životního prostředí a průmyslu sama uznala, že závazek neplníme a procento energie z obnovitelných zdrojů nedodržujeme. Teď nám hrozí pokuta.

Nemáme řeky dostatečně vodnaté a dostatečně výkonné...

LN A biomasu, kterou by třeba ČEZ potřeboval, vyvážíme.

To už je jiná věc. A překvapivě zelení o biomase nediskutují! Vyvážet biomasu je hrozná chyba.

LN Tak snad to téma můžete ve sněmovně otevřít vy, ne?

No tak máte dobrej nápad. Budu nad tím přemýšlet.

LN To jsem na vás zvědavá. Poslední věc – vždycky jsem se vás chtěla zeptat, jak to tehdy před listopadem bylo s těmi svícny, za které jste dostal podmínku.

Pod hromadou v koutě sklepa jsem nalezl stříbrné slitky. Prodal jsem je a po pěti letech bylo zjištěno, že to je zatajení nálezu státu. Za to byl podle tehdejších zákonů trest natvrdo. A pak už to bylo kličkování, které skončilo podmínkou, protože se to nakonec posuzovalo jako nález před dědici. Za zatajení nálezu před státem bych šel natvrdo.

LN Kdo byl tím dědicem? Údajně šlo o potomky stařenky, u které jste bydlel v podnájmu. To jste se vloupal do cizího sklepa?

Ne, to byl můj sklep! Bydleli jsme tam dávno po stařence a oni mi řekli, abych ho uklidil, že je tam nic nezajímá. Byla z toho malostranská hospodská historka – já se nikdy netajil tím, co jsem našel. A jak jsem kličkoval, abych nešel sedět natvrdo. Měl jsem dvouleté dítě.

LN A jak jste kličkoval?

No takhle z celé té kauzy vznikly ty svícny.

LN Vzal jste si stříbrné slitky, a pak jste tvrdil, že to byly svícny?

V první výpovědi ne. Když vás vyloví, tak si honem honem sháníte právníka. Takže v druhé výpovědi jsem se už řídil radami advokáta. Bránil jsem se, jak jsem mohl.

LN A neudělal jste chybu, že jste to při vstupu do politiky zatajil?

Byla to hrozná chyba. Ale víte, ono to taky bolelo a já myslel, že když už je to zamazaný, tak to není třeba otvírat. A to byla pitomost. Jedna z mých největších chyb.

LN Kdy se to odehrálo?

Někdy v roce 1981. Ale skutek byl ještě předtím. Oni mě nachytali až pět let poté, co jsem to prodal. Těsně před promlčením. Já jsem si už v tý chvíli ani nic nepamatoval.

  • 213Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz