23. ledna 2018 8:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrtící sopky: Na Filipínách evakuovali 40 tisíc lidí. V Japonsku zemřel po explozi voják

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Filipínská sopka Mayon chrlí lávu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipínská sopka Mayon chrlí lávu. | foto: ČTK

MANILA / TOKIO Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela, a proto asi 40 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy ve vesnicích ležících v okolí vulkánu. Informovala o tom agentura AP. V pondělí měla sopka zatím největší erupci od chvíle, kdy její aktivita začala před týdnem stoupat. V následujících dnech podle úřadů hrozí ještě silnější erupce. Erupce sopky na japonském ostrově Honšú u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka, informovala o tom agentura AFP s odkazem na bezpečnostní zdroje.

V noci na úterý sopka v oblasti kráteru chrlila lávu do výšky asi 700 metrů a tři kilometry nad vulkánem se vznášel oblak sopečného popela. V nadcházejících dnech či hodinách může podle úřadů nastat další erupce, což naznačuje zejména pyroklastický proud, tedy horké sopečné plyny a úlomky magmatu a sopečného popela, které se po sopečném svahu pohybují vysokou rychlostí a ničí vše, co jim stojí v cestě.

Po pondělní mohutné erupci úřady vyhlásily druhý nejvyšší stupeň varování a bezpečná zóna v okolní oblasti byla rozšířena na osm kilometrů, což přimělo dalších několik tisíc lidí opustit své domovy.

Mnozí se však navzdory varování domů tajně vraceli, a úřady tak musely na jejich evakuaci přísně dohlížet. V některých oblastech byl vypnut přívod vody a elektřiny s cílem místní odradit od návratu.

„Pokud člověka zasáhne pyroklastický proud, označovaný též jako žhavé mračno, nemá šanci to přežit,“ řekl místní expert Cedric Daep s tím, že v případě erupce by navrátivší se vesničané zaplatili za svou neuváženost životem.

Vesnice v okolí sopky pohltila v důsledku sopečného popela tma. Zatím podle úřadů nikdo nebyl zraněn. Letadla mají zákaz prolétávat v blízkosti kráteru a několik vnitrostátních letů bylo zrušeno. Do evakuačních center bylo dodáno více než 30 000 masek na ochranu před popelem, 5000 pytlů rýže, voda i léky.

Sopka Mayon se nachází asi 340 kilometrů jihovýchodně od filipínské metropole Manily v provincii Albay, která je známá pěstováním kokosů. Díky svému dokonalému kuželovitému tvaru přitahuje vulkán množství turistů, za posledních 500 let ale zhruba padesátkrát vybuchl. Jde o nejaktivnější z 22 činných vulkánů na Filipínách.

V roce 2013 zabila erupce popela pět horolezců, kteří se na sopku vydali přes varování. Při své největší erupci v roce 1814 sopka zabila 1200 lidí a zavalila lávou městečko Cagsawa.

V Japonsku vybuchla sopka. Následná lavina u lyžařského střediska zabila vojáka

Několik civilistů zranily odletující kameny, jednoho lyžaře a šest vojáků, kteří byli v oblasti na cvičení, zasypala následná lavina, napsala s odkazem na místní úřady agentura AP.

Lavina podle AFP zabila devětačtyřicetiletého vojáka. Bližší podrobnosti o úmrtí úřady zatím nezveřejnily. Další zasypaní byli vyproštěni, ale někteří utrpěli zlomeniny.

Vybuchlá sopka u lyžařského střediska u města Kusacu.

Vybuchlá sopka u lyžařského střediska u města Kusacu.

K neštěstí došlo v oblasti sopky Kusacu-Širane v prefektuře Gunma necelých 200 kilometrů severozápadně od Tokia. Většina zraněných byla kameny zasažena přímo na sjezdovkách, poraněn byl však i nejméně jeden člověk uvnitř kabinové lanovky, jejíž okno rozbil kámen.

Sopka vysoká 2160 metrů patří ke zhruba stovce japonských aktivních vulkánů a její oblast je i díky blízkosti metropole vyhledávaná turisty. Meteorologové varují, že nelze vyloučit další erupce, přičemž kameny mohou odletovat až dva kilometry z vrcholu vulkánu.

ČTK
  • 0Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj