26. dubna 2010 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z pokuty za burku se ve Francii vyklubal spor o čtyři milenky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zahalená žena - ilsutační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahalená žena - ilsutační foto. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzská vláda se ocitla z právního hlediska v úzkých v případu muslima, kterému pohrozila odnětím občanství kvůli polygamii. Ani ministři k tomu nezaujali jednotný postoj, opozice vládu kritizovala kvůli "posedlosti islámem" a muž se jí vysmál, když řekl, že mít milenky odpovídá francouzskému způsobu života.

Mediálně vděčný případ přišel vzápětí poté, co vláda oznámila úmysl prosadit zákaz muslimského oblečení typu burky, která zakrývá nejen tělo, ale i hlavu ženy s výjimkou očí.

Na počátku byla pokuta 22 eura (550 korun) pro řidičku auta v tomto oděvu. Pokuta byla zdůvodněna tím, že burka neumožňuje řádný výhled. Žena to veřejně označila za ukázku toho, jak se ve Francii zachází s muslimy.

Čtyři ženy, 12 dětí
Pozornost se ale vzápětí přesunula na jejího manžela, když se ukázalo, že žije se čtyřmi ženami, s nimiž má 12 dětí. Vláda v tom spatřila argument na podporu svých snah donutit imigranty, v praxi hlavně muslimy, aby ctili francouzské hodnoty.

Ministr vnitra Brice Hortefeux řekl, že jde o polygamii, že ženy možná neprávem pobírají rodinné přídavky a že muž by mohl být zbaven francouzského občanství, které získal sňatkem s Francouzkou v roce 1999.

Vláda však vzápětí uznala, že právní podklad odnětí občanství je v tomto případě nejistý. Navíc představitelé justice upozornili, že polygamii lze jen obtížně prokázat. Muž sice mohl být se svými ženami sezdán podle islámského práva, ale podle francouzského práva o sňatek nešlo a na ženy je možné pohlížet jako na milenky.

Milenky nejsou zakázány ani ve Francii ani v islámu
Muž, údajně radikální vyznavač islámu, novinářům před svým krámkem v Nantes řekl, že "pokud ví, milenky nejsou zakázány ani ve Francii ani v islámu". Pokud by prý byl kvůli milenkám zbaven občanství on, musila by o ně přijít spousta Francouzů.

Socialistická opozice vládu obvinila z "chorobné posedlosti" otázkou islámu a skeptický je i tisk. List Le Monde například věští "nevyhnutelné a nekontrolovatelné" potíže při prosazování ohlášeného zákazu burky.

Toto oblečení údajně ve Francii nosí jen 2000 žen. Muslimů tam žije přes pět milionů.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz